Főoldal / Szalézi világ / Szlovénia - Találkozó a szalézi művek alkalmazottaival és laikus munkatársaival
Szlovénia - Találkozó a szalézi művek alkalmazottaival és laikus munkatársaival
2021-11-11 Csütörtök | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
A járvány miatti egy év pihenő után, november 6-án, szombaton a Szlovén Tartomány (SLO) szalézi műveinek alkalmazottai és laikus munkatársai a jelenlegi súlyos járványügyi helyzet ellenére ismét személyes jelenlétben gyűltek össze a želimljei éves találkozóra.
A szlovén tartományfőnök, Marko Košnik atya köszöntését követően Gašper Otrin, a laikusok formációjáért felelős atya, valamint a želimljei Szalézi Intézet igazgatója vette át a szót, aki bemutatta a díszvendéget, Fabio Attard atyát, a szaléziak és laikusok számára folyamatban lévő formációs projekt koordinátorát. Attard atya először meghallgatta a csoportok beszámolóit a fiatalok kíséretének helyzetéről, majd előadta beszédét.
Fabio Attard szaléziak és munkatársai számára tartott vitaindító beszéde a csoportos beszélgetések megállapításain alapult, miszerint a társadalom és vele a fiatalok nemcsak generációról generációra, hanem sokkal gyorsabban is változnak, ezért követnünk kell a fiatalokat, aktuális nézeteiket és szükségleteiket ahelyett, hogy tapasztalataink alapján „nyomást gyakorolnánk” rájuk. Amikor a formálásról beszélünk, nem csak az elmét értjük, hanem a szívet is, és ezt a racionális szívhez öthetjük, amely képes szeretni, együtt érezni, jelen lenni, érdeklődni.
Ezután három pontot emelt ki. Először arról a felhívásról beszélt, amellyel a munkatársakat felkérik, hogy legyenek a fiatalok között és jelentsenek otthont számukra. A covid-világjárvány a fiatalokat is súlyosan érintette, mivel megnőtt a nők elleni családon belüli erőszak és a pedopornográfia. Ezért vigasztaljuk és segítjük a fiatalokat, ha őszintén és ésszerűen szeretjük őket.
A második pontban a látókör szélesítésének témáját érintette. Nem csak a jelenlegi helyzetnél kell megállnunk, hanem körül kell néznünk, össze kell kapcsolnunk a globális és a helyi eseményeket. Nem arra neveljük a fiatalokat, hogy csapdában essenek a saját körükben. Jó pásztorként nevelünk.
Az említett ponton megállt, hogy szemügyre vegye a szalézi társadalmat, amit bemutatott, vagyis hogyan néznek a szaléziak a felhívásra, és hogyan tágítjuk a fiatalokkal közösen egymás látókörét. Gondolatait Don Bosco példájával és az Egyház tanításaival támasztotta alá.
A záró részben a formáció fontosságát emelte ki: a szisztematikusabb megközelítést lelki, pedagógiai, lelkipásztori és szakmai szempontból; a szaléziak és a laikusok közös formációja és a közös formáció megtapasztalásának valódi igénye.
Ezt követően a résztvevők csoportokban újragondolták a hallottakat, majd az előadás után Fabio Attard a következő gondolatokkal foglalta össze a találkozó gyümölcseit:
„Don Bosco személyes találkozások, megszólítások, lelki útmutatások és a szentségek kiszolgáltatása révén jól gondoskodott a fiatalok lelki életéről. Ezért meg kell hallgatni egymást. Ez minden csoportra érvényes: hallgasd meg, nyiss, higgy, légy kapcsolatban, foglalj állást személyesen. Az engedelmesség egy testtartás. Amikor valakit hallgatsz, nem ítélkezel, mert hallgatás közben nincs időd más tevékenységre. Tehát figyelj, tartsd a kapcsolatot, legyél nyitott és értelmes. Meghallgatjuk és kapcsolatban vagyunk, hogy növekedést adjunk a folyamatoknak, hogy tartalmas élményeket alkossunk a fiataloknak, megmutassuk nekik, hogy hiszünk bennük. Vigyázzunk, hogy a fiatalokkal végzett munkánk ne egy „boldog szervezet” munkája legyen. Nem vagyunk egy szórakoztató ügynökség, nem egy iparág, nem. Olyan környezetet teremtünk, ahol a fiatalokat elfogadják és meghallják, őszinték és átláthatóak vagyunk, hogy megmutassuk a szívüknek az önmagukban rejlő szépséget.
A szaléziak jelenléte nagyon szép üzenetet ad. Mindannyian ugyanabban a csónakban evezünk.
Szóval, ha nem megy minden rendben, nem számít. A fiatalok kihívás elé állítanak bennünket, és ennek a formációnak az útja erre akar elvezetni minket."
donbosko.si/Szaléziak.HU