Főoldal / Szalézi világ / Ukrajna - A szaléziak továbbra is segítik a kiskorúakat
Ukrajna - A szaléziak továbbra is segítik a kiskorúakat
2023-05-19 Péntek | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Mykhailo Chaban 2020 óta a görögkatolikus szertartású ukrajnai Mária Keresztények Segítsége Tartomány vezetője. Körülbelül 15 hónappal az orosz invázió kezdete után a szalézi úgy véli, hogy „csoda lenne, ha a háború most véget érne. Ez a mi kívánságunk és reményünk, és a lakosság haza akar térni, de előbb vissza akarják szerezni a megszállt területeket." A szalézi misszionáriusok továbbra is segítik és kísérik az Ukrajnán belül lakóhelyüket elhagyni kényszerült kiskorúak százait, oktatást és szabadidős tevékenységeket kínálva nekik, "de a szirénák továbbra is minden nap megszólalnak, és ezt nem lehet normálisan csinálni".
Bár egyetlen 18 és 60 év közötti ukrán férfi sem hagyhatja el az országot, hacsak nem nagycsaládos apja, mert a hadsereg rendelkezésére áll, hogy harcoljon, Mykhailo Chaban szalézi atya azzal kezdi az ukrajnai helyzet magyarázatát, hogy elmeséli, hogyan sikerült Európába utaznia, hogy elmagyarázza, hogyan élnek a 15 hónap háború után . "Nyilvánvalóan nincsenek gyerekeim, de egy nevelőotthon igazgatója vagyok, ahol több mint 70 árva kiskorú él, és 30-nak én vagyok a törvényes gyámja, tehát mondhatjuk, hogy 30 gyermek apja vagyok..."
A szalézi misszionáriusok, mintegy 40-en Ukrajna kilenc városában, az invázió első pillanata óta a lakosság oldalán állnak: „A háború február 24-én kora reggel megállította az életet, de mi igyekszünk továbbra is segíteni és elkísérni kiskorúak százait, és helyreállítani a normális helyzetet az oktatásban és a tevékenységeinkben” – magyarázza Chaban atya.
Ez a 15 hónapja tartó konfliktus a második világháború óta a legnagyobb mértékű népvándorlást eredményezte, 8 millió menekülttel és 5,3 millió belső menekülttel. Ezen kívül több mint 200 000 ember vesztette életét, köztük 18 000 civil és közel 500 gyermek. Az oktatás területén 2700 iskolát bombáztak le, és több mint 500-at semmisítettek meg. Az ország 25 régiójából csak ötben tudták újraindítani a rendes tanítást.
Továbbra is elkötelezettek vagyunk a lakóhelyüket elhagyni kényszerült emberek ellátása és a sürgősségi oktatás mellett
A Misiones Salesianas a kezdetektől fogva elindította az „Ukrajna Vészhelyzet” kampányt, hogy segítse az Ukrajnában és a szomszédos országokban élő szaléziaknak megbirkózni a humanitárius szükségletekkel. Eddig több mint 659 000 eurót küldtek, és további 250 000 eurót vállaltak a következő hónapokra. Ennek a pénznek köszönhetően 23 projektet sikerült kidolgozni a lakóhelyüket elhagyni kényszerült személyek és menekültek megsegítésére és befogadásár , a humanitárius ellátásra és a kiskorúak sürgősségi oktatására.
„ Az invázió első heteiben napi 400 embert láttunk el. Arról is döntöttünk, hogy Szlovákiába viszünk egy csoport kiskorú árvát, akikről gondoskodtunk, hogy ne szenvedjék el a háború következményeit” – emlékszik vissza az ukrajnai görög-katolikus rítusú szaléziak elöljárója.
A szalézi misszionárius a jelenlegi projektek és a napi rendszerességgel végrehajtott akciók közül kiemeli, hogy "két szalézi utazik hetente keletre, a háborús zónába, két élelemmel teli furgonnal, hogy segítsen és kísérje a katonákat és a lakosságot, akik nem tudták elhagyni a városaikat. Visszafelé mindig megpróbálják evakuálni a leginkább rászorulókat. Kockázatos tevékenység ez, és néha a furgonok telis-tele vannak golyók ütötte lyukakkal, de egyben a remény hordozói is” – ismeri el.
Az ukrajnai szaléziak rekreációs és szabadidős tevékenységekkel próbálják helyreállítani a normális életet
Mariapolis városa egy nagy szalézi projekt Lviv mellett. "Ez egy modul-város, amelyet a szaléziak működtetnek. Naponta közel ezer embert látunk el élelemmel. Ha eljön a béke, szeretnénk ott egy középiskolát építeni 750 fiatal számára" - magyarázza Mykhailo Chaban.
A szalézi elismeri, hogy a visszatérés a normális élethez bonyolult. "Szeptember óta újraindítottuk a napi oktatási, sport- és szabadidős tevékenységeket, de szinte minden nap megszólal a légiriadó, és az iskolai bunkerekben kell menedéket keresnünk". Mykhailo hozzáteszi, hogy "a pszichológiai gondozás elengedhetetlen a trauma és a gyűlölet leküzdéséhez, de nehéz ezeken a szempontokon dolgozni a gyerekekkel, amikor azt látják, hogy körülöttük még mindig ott van a halál.
misionessalesianas.org/Szaléziak.HU