A világban a szegénységnek női arca van. A világ 773 millió írástudatlan emberének kétharmada nő; évente több mint három millió lány szenved női nemi szerv megcsonkításától mintegy harminc országban. Évente több mint félmillió nő hal meg terhesség vagy szülés során fellépő szövődmények miatt... Ha valaki nőnek születik egy szegény országban, akkor nagyobb a valószínűsége annak, hogy marginalizálódnak, és nem tartják tiszteletben jogaikat.
Már gyerekkorukban megtanulnak főzni, és nem járnak iskolába, hogy gondoskodjanak a kistestvéreikről. Nagy távolságokat kell megtenniük, hogy vizet találjanak, diszkriminációt és erőszakot szenvednek el, felnőttekhez kényszerítik őket, hogy rendezzék családi adósságaikat, és a jogaikat folyamatosan megsértik.
A déli országokban a nők többségének feladata a család és a ház gondozása, a termény betakarítása, az állatok etetése, a piacra járás, az idősek ápolása... Ők nők egy olyan világban, ahol az egyenlőség messzebb van, mint ahogyan az látszik.
Az oktatás hangot ad a nőknek
Az iskola nemcsak a jövőt változtatja meg, hanem életek millióit is megmentheti: ha minden lány alapfokú oktatásban részesülne, a csecsemőhalandóság 15%-kal csökkenne. Ha minden nő elvégezné a középfokú tanulmányait, évente hárommillió életet lehetne megmenteni.
Az oktatás hozzájárulhat a táplálkozás javításához is, mert ha minden nő hozzáférne a középfokú oktatáshoz, évente 12 millió gyermeket lehetne megmenteni az alultápláltságtól és az angolkórtól.
Az oktatásnak köszönhetően a szalézi misszionáriusok minden nap elérik
- hogy megváltozzon a gyermekkor: az iskolába járás megvédi a kiskorúakat, hogy ne váljanak korán feleségekké vagy anyákká és élvezhessék gyermekkorukat;
- biztonságot nyújt: az oktatásnak köszönhetően megismerik jogaikat, az egészséges szokásokat, és kisebb eséllyel válnak kizsákmányolás és marginalizálódás áldozatává;
- átalakítja a környezetet: megtöri a szegénység körforgását, és reménységgé és lehetőséggé alakítják saját maguk, családjuk és a közösségeik számára, ahol élnek;
- autonómiát és hangot ad: harcolni fognak a jogaikért, példaképekké és vezetők válnak más nők számára.
A Misiones Salesianas a világ különböző részein hajt végre programokat ezeknek a céloknak az elérése érdekében.
A Palabek (Uganda) menekülttáborban dél-szudáni fiatal nők részt vesznek a Don Bosco Műszaki Iskola szakmai továbbképző műhelyein, ahol olyan szakmát tanulnak, amely segít átalakítani saját és családjuk életét, így hazatérve Ugandába kisvállalkozást indítsanak.
Kochi városában (India) a Valsalya Bhavan (Az Együttérzés Háza) központja több mint 25 éve fogadja az utcalányokat, és lakhelyet, étkezést, tiszta ruházatot, oktatást és szeretetet kínál nekik. Emellett pszichológiai támogatással, egészségügyi ellátással és szabadidős tevékenységekkel is a rendelkezésükre állnak.
A togói vidéki közösségekből származó nők százai részesültek már képzésben a szalézi szervezetek általműködtetett női írástudási projektnek köszönhetően. Körülbelül 200 nőt képeztek ki különböző falvakból, hogy tanítsák szomszédaikat és közösségek többi tagját. Az írás és olvasás órákon francia nyelvet és elemi számtant tanítanak.
Az oktatás hangot ad a nőknek, és ezrek életét változtatja meg.
misionessalesianas.org/Szaléziak.HU