Augustus Tolton azon nyolc személy közé tartozik, akiknek hősies erénygyakorlását Ferenc pápa június 11-én elismerte. Neve kiemelkedik a sorból, részben azért, mert ő az egyetlen amerikai, de leginkább azért, mert amikor 1886-ban pappá szentelték, ő volt az első katolikus pap az Egyesült Államokban, akiről nyilvánosan tudott volt, hogy fekete.
Augustus Tolton 1854-ben született Missouriban, rabszolga családban. A polgárháború hajnalán apját is megérintette a szabadság szele, megszökött az ültetvényről, hátrahagyva feleségét és gyermekeit, és többé nem látták. Röviddel a szökése után meghalt vérhasban. Csak a három gyermeke maradt: a nyolcéves Charley, a hétéves Augustus (akik már dolgoztak a földeken) és a húszhónapos Anne. Az anya tisztában volt vele, milyen veszélyekkel jár a szökés, de annyira rettegett attól, hogy a férje szökése miatt megbüntetik és elveszik tőle a gyermekeit, hogy elhatározta, hogy ő is megszökik. Nem volt könnyű a három gyermekkel (akik közül az egyiket vinnie kellett) megtenni a hosszú utat a szabadságig. Éjszaka bukdácsoltak a felszántott mezőkön, a patakokból és vízmosásokból ittak, nappal pedig rejtőzködtek.
Quincyben egy özvegyasszony fogadta be az anyát és három gyermekét a városka négerek lakta negyedében. Az egyik asszony nappal dolgozott, a másik éjjel, így tudtak vigyázni egymás gyermekeire. Hamarosan a fiúk is munkába álltak egy nagy dohánygyárban, ahol az anyjuk dolgozott. A kis család kezdettől fogva a Szent Bonifác templomba járt, amelyet főleg németajkú hívek látogattak. A közös ima és a zsoltárok éneklése a családi élet részét képezték. Augustus egész életében azzal büszkélkedett, hogy az anyja ölében ülve tanult meg imádkozni és énekelni.
Tanulmányai nagyon korlátozottak voltak, mert a templomi iskolákban a fehér szülők fellázadtak az ellen, hogy gyermekeik egy néger fiúval járjanak egy osztályba. De szorgalmával és jóindulatú papok segítségével pótolta a hiányokat. Pap szeretett volna lenni, de sehol nem fogadták be. Püspöke fizette volna a taníttatását, de Amerikában egy szeminárium sem fogadta be. Barátai kitartásának köszönhetően végül sok nehézség árán Augustus Toltont befogadja a római Propaganda szeminárium, ahol missziós feladatokra képeztek papokat.
Rómában tanulva készült a papságra. Ismerve a feketékkel szembeni faji előítéleteket az Egyesült Államokban, Augustus úgy gondolta, hogy Afrikába fogják küldeni, de nem volt semmi ellenvetése. A papságra volt hivatása, nem számított, hol fog dolgozni.
1886-ban a Lateráni Szent János bazilikában szentelték pappá 31 éves korában. Nem sokkal a szentelése előtt szemináriumi elöljárója úgy döntött, hogy hazaküldi az Egyesült Államokba. „Amerikát a legjobban felvilágosult nemzetnek hívják a világon. Meglátjuk, hogy megérdemli-e ezt a megtiszteltetést. Ha az Egyesült Államok még soha nem látott fekete papot, most látnia kell egyet” - mondta.
Augustus Tolton tehát hazatért Amerikába és a fekete közösséget szolgálta, Nagy sikerei voltak Quincyben. Templomát nem csak feketék, de sok fehér is látogatta. Egy ellenséges pap azonban féltékeny lett rá, állandó áskálódása miatt onnan el kellett mennie. A chicagói érsek fogadta be, itt folytatta munkáját, de Tolton atya nem volt megelégedve az elért eredményekkel.
Ismert volt zenei tehetségéről. Remekül játszott harmonikán és szépen énekelt. A „jó Gus atya”, ahogyan becézve szólították, gyorsan híres lett prédikációi és ékesszólása miatt. A kortárs helyi hírek szerint kifejezetten „folyékonyan és könnyedén szónokolt”.
1897-ben Chicago városát kivételes hőhullám sújtotta. Tolton atya gyakran betegeskedett, rosszullét és fáradtság tört rá. Július 8-án összeesett és hirtelen meghalt. Csupán 43 éves volt.
A boldoggá- és szenttéavatási ügyét 2010-ben nyitotta meg a chicagói érseki hivatal. 2019. június 12-én Ferenc pápa hivatalosan megerősítette, hogy hősiesen gyakorolta a keresztény erényeket, amivel közelebb került a szentséghez.
www.vaticannews.va/Szaléziak.HU