Főoldal / Szalézi világ / Vatikán – Hlond bíboros a tiszteletreméltóság felé
Vatikán – Hlond bíboros a tiszteletreméltóság felé
2018-05-17 Csütörtök | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
A Szentek Ügyeinek Kongregációja rendes ülésén május 15-én a bíborosok és püspökök pozitív véleményt adtak Isten szolgája August Hlond (1881-1948) szalézi tartományfőnök, bíboros ügyében, aki 1926-tól haláláig a lengyel egyház prímása volt, és elismerték, hogy hősiesen gyakorolta a keresztény erényeket.
August Hlond 1881. július 5-én született Felső Sziléziában, Brzęckowicéban és 1881. október 22-én halt meg Varsóban. 1948-ben belépett Don Bosco Szalézi Társaságába, a noviciátust Olaszországban, Foglizzo Canavesében végezte el, majd miután szerzetesi fogadalmat tett, Rómában folytatta tanulmányait a Gregorián Egyetemen, ahol filozófiából doktori címet szerzett. 1905. szeptember 23-án szentelték pappá. Az új szalézi ház igazgatója volt Przemyślben, majd Bécsben.
1919-ben kinevezték az új, bécsi székhelyű német-magyar tartomány tartományfőnökévé. Munkásságát nagyra értékelte Mgr. Achille Ratti, akivel Bécsben gyakran találkozott, és aki, miután XI. Piusz néven pápa lett, kinevezte Felső-Szilézia apostoli adminisztrátorának, majd 1926-ban Katowice püspökének. Ugyanabban az évben, június 24-én XI. Piusz pápa Gniezno és Poznan érsekévé, és Lengyelország prímásává nevezi ki. Következő évben, június 20-án a Szentatya bíborosi ranggal ajándékozza meg.
Kedves történet kapcsolódik ehhez: Hlond püspököt a pápa azért kérette Rómába, hogy tanácsot kérjen tőle, ki lenne a legalkalmasabb utód a lengyel prímási székben. A püspök szerényen felsorolta az összes szóba jöhető jelöltet, mindegyikről lelkesedéssel beszélt, ecsetelte emberi és papi erényeit, de önmagát kihagyta a püspökök közül. A pápa alig másfél óra elteltével megunta a szócséplést és Hlond túlzott szerénységét. Azt mondta a barátjának: „Eminenciád azonnal fejezze be!” Hlond püspök meghökkent. De hiszen ő nem bíboros! Szerényen helyreigazította a pápa vélt tévedését. Erre XI. Piusz elnevette magát. „Te szent ember! Ne légy ennyire szerény! Különben is, úgy tudom, a pápa tévedhetetlen!” Aztán hozzátette: „Bíboros úr, te leszel az új lengyel prímás és poznañ-gnieznói érsek! A kiváló szervezőmunkádra ott még nagyobb szükség van…” A prímási és poznañ-gnieznói érseki kinevezést Hlond még aznap, 1926. június 24-én átvette, de mivel nem tudta megvárni a bíborosi kalap elkészültét, a bíborosi kinevezést már csak egy évvel később vehette kézhez.
A Szentszék neki adja a világ különböző tájaira szétszóródó lengyel diaszpóráról való gondoskodás feladatát is. Erre a célra 1932-ben alapít egy kongregációt, amelyet „Societas Christi pro Emigrantibus Polonis”-nak (Krisztus Társasága a Lengyel Emigránsokért) nevez el.
1936-ban, mint Lengyelország prímása, vezeti a lengyel püspökök első püspöki szinódusát. A Katolikus Akció nagy támogatója. Ő volt az első főpásztor Lengyelországban, ha nem az egész világon, aki létrehozta az "Ifjúsági Fesztivált". A második világháború kitörésével 1939 szeptemberében megkezdődik keresztútja. A lengyel kormány kérésére, az apostoli nunciussal egyetértésben Rómába megy, hogy tájékoztassa a Szentatyát a tragikus lengyelországi helyzetről, de már nem tudott hazatérni, így Lourdes-ba menekült. Miután a náci rendőrség elfogja, Párizsba deportálják, hogy a nacionalistákhoz hű lengyel kormányt támogassa. A bíboros ezt határozottan visszautasította. A nácik Westfaliába internálják. Miután 1945-ben a szövetséges csapatok kiszabadították, visszatérhetett Lengyelországba, ahol Kakowski bíboros halála után, Gniezno központjának fenntartása mellett kinevezik Varsó érsekének. Ahogy eddig a nácizmus borzalmaitól védte népét, most erélyes pásztorleveleiben ugyanúgy szembeszáll a bolsevik ateizmussal. Az isteni Gondviselés több merénylettől is megmenti. 1948. október 22-én halt meg.
Figyelemre méltó, hogy erre az előrelépésre Hlond bíboros boldoggá avatásának ügyében pont május 15-én került sor, a Segítő Szűz Mária kilenced első napján, aki felé Isten szolgája mindig mély odaadással fordult.
A Segítő Szűz Mária kultusz valójában Torinóból terjedt el Lengyelországba, és Lengyelországot Mária Szeplőtelen Szívébe ajánlotta. Máriába vetett bizalma mindvégig támogatta őt a csapások idején, és az Úrral való rendkívüli találkozás órájában. Rózsafüzérrel a kezében halt meg, és közölte a jelenlévőkkel, hogy a győzelem, amikor eljön, Mary Szeplőtelen győzelmét jelentené. Rózsafüzérrel a kezében halt meg, és közölte a jelenlévőkkel, hogy a győzelem, amikor eljön, a Szeplőtelen győzelmét jelenti majd.
ANS – Vatikán/Szaléziak.HU