Főoldal / Szalézi Értesítő - 2017-2 / A fiatalokkal egy szebb jövőért - beszélgetés Yvonnne Reungoat anyával
A fiatalokkal egy szebb jövőért - beszélgetés Yvonnne Reungoat anyával
Szalézi Értesítő - 2017-2 | 2017-06
A Segítő Szűz Mária Leányai (FMA) 80 éves magyarországi jelenlétének, és társalapítójuk, Mazzarello Szent Mária Dominika születése 180. évfordulója alkalmából május 20-án Pesthidegkúton ünnepeltek a szalézi nővérek, egyetemes elöljárójuk, Yvonne Reungoat anya jelenlétében. Vele készült az alábbi interjú.
Mi számodra a legvonzóbb Mazzarello Mária életében?
Mindenekelőtt a lelki élete! Boldog volt, mert a mindennapokban Jézus volt a legjobb barátja, az Eukarisztiában jelenlevő Úr Jézus! Ebből a mélységes kapcsolatból fakadt a misztikus lelkülete, a szemlélődés. „Minden öltést Isten iránti szeretetből” -ez a mondata is azt a mély, Istennel megélt szeretet-kapcsolatot mutatja, ami arra késztette, hogy a többi leány szolgálatára ajándékozza életét. Ez nem csak önmagáért volt fontos, hanem ez indította arra, hogy neveljen, hogy missziós küldetést vállaljon, először Mornese leányai számára, majd Intézményünk születése után öt évvel elindította Amerikába az első missziós nővéreket.
Életpéldájában számomra fontos, hogy jó keresztény volt, aki plébániáján sokat tevékenykedett, nagy egyszerűségben. Az első mornesei közösségben is annyira családias légkört tudott kialakítani, ami nemcsak a nővértársait érintette meg, hanem a lányokat is. Bátran kikérte a lányok és a nővérek véleményét. Gyümölcsöző, nevelői környeztet tudott kialakítani. A szívét adta oda, akár egy édesanya! Tudta, hogy Jézus szereti őt, és ezért szeretett ő is, a nővéreket és a leányokat egyaránt. Leveleiben jól érződik az anyai szíve, mely bizalmat ad, bátorít, kimondja az igazat, és irányt mutat az életszentség útján.
Sok minden az ő életéből egyformán példa számomra, és a világ különböző pontjain élő fiatalok számára is. Annak ellenére, hogy teljesen máshol, más korban élnek, sok fiatal érzi, hogy úgy szeretne élni mint Ő. És ez a legfontosabb!
Mit gondolsz a mai fiatalokról?
Rengeteg fiatallal találkozom a világ öt kontinensén, mindig nagy öröm velük együtt lenni! Sok hasonlóságot fedezek fel bennük, még akkor is, ha teljesen más környezetben, kultúrában élnek. A mai fiatalok mindannyian nagyon lelkesek, és akarnak tenni a közjóért! Sok kreativitás van bennük, ha lehetőséget adunk nekik, hogy kifejezzék. A fiatalok nyitottak arra, hogy más kultúrákkal, vallásokkal megismerkedjenek, számukra nem léteznek határok, akadályok! Szolidárisak, szívesen találkoznak más fiatalokkal, akár náluknál nehezebb körülmények között élőkkel is, szeretik „kézbe venni az életüket”. Fontos, hogy új utakat mutassunk nekik, ahol a missziót megélhetik, és kreatívan tehetnek az evangelizációért! A fiatalok keresik életük értelmét, és szeretnének Jézussal találkozni itt, a mindennapokban is!
A különböző vallásokhoz tartozó fiatalok ugyanúgy kutatják az élet értelmét, és ez reménnyel tölthet el bennünket. A fiatalok vidámak, keresik az örömet, reményt, és ez bennünket, felnőtteket is arra ösztönöz, hogy ugyanúgy kifejezzük örömünket, reményünket. Szükségük van vezetőkre, olyan felnőttekre, akik hisznek, bíznak bennük, akik megtalálják bennük − ahogy Don Bosco mondta − azt „a jóra irányítható kis pontot”, akik velük együtt haladnak.
A mai fiatalok a világban rengeteg nehézséggel küzdenek. Nyitottak, szolidárisak, ám nagyon gyakran ők maguk is társadalmi igazságtalanság áldozatai. Egy olyan társadalomban élünk, ahol a gazdagok egyre gazdagabbak, a szegények viszont egyre szegényebbek, ők küzdenek ez ellen. És ott vannak még a szekularizált világ kihívásai, a liberalizmus, s egyre inkább a birtoklás, az anyagi javak számítanak, s nem az ember. És ez gyakran megöli a fiatalok lelkét, a transzcendens iránti nyitottságukat.
Napjainkban nem egyszer a tudatos döntések rendszere, programok és „tudományos” módszerek inkább támadják az életet és az élethez való jogot, inkább a halál kultúráját terjesztik. A fiatalok, akik előtt még ott áll az egész élet, ebben is támogatásra szorulnak.
A család is törékeny napjainkban, sok problémával küzd. A fiatalok családokban nevelkedve élik a nehézségeket, a jelen helyzet nem egyszer elbátortalanítja őket, hogy családalapításra gondoljanak s inkább új utakat keresnek.
Ám a fiatalok nyitottak, kutatnak és várják a hiteles példákat, mert szükségük van eszményekre az életben. Azt gondolom, hogy nem kell félni, hogy magas ideálokat mutassunk nekik! Fontos, hogy meghallgassuk őket, így velük együtt találhatjuk meg az utat, ahol elkísérhetjük és kölcsönösen segíthetjük őket. Az egész világon ezt tapasztalom.
A XXI. század multimédiás világában Don Bosco és Mazzarello Mária mit tenne?
Don Bosco a kommunikáció mestere volt, a korában létező összes kommunikációs eszközt használta, mindenek előtt a könyveket. A fiatalok nyelvezetén olyan egyszerű könyveket írt, melyeken keresztül elmélyíthették a hitüket. Don Bosco a jótevőkkel és az ismerőseivel leveleken keresztül tartotta a kapcsolatot, de a személyes találkozásai során is kommunikált, nemcsak a szavaival, hanem a megjelenésével is!
A cikk folytatását elolvashatják a Szalézi Értesítőben.