Főoldal / Szalézi világ / Vietnam - Kenyér és remény
Vietnam - Kenyér és remény
2016-09-15 Csütörtök | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Ázsia • fogyatékkal élők • iskola • szakképzés • Vietnam •
Vietnam 90 milliós lakosságából 7,5 millió él valamilyen fogyatékkal, közülük mintegy 1,7 millió kiskorú. A fogyatékkal élők ilyen nagy száma a vietnami háború során bevetett vegyi fegyverek, mint például a hírhedt Orange Agent eredménye. Ma azonban olyan új lehetőségek mutatkoznak, amelyeket meg kell ragadni: Ho Chi Minh-városban például ötven 4 vagy 5 csillagos szálloda, és több száz étterem működik különböző érdekes gasztronómiai kínálattal.
Francis van Hoi, vietnami származású volt szalézi növendék felismerte, hogy az a küldetése, hogy segítse hazája hátrányos helyzetű, szegény és fogyatékkal élő fiataljait. Miután 30 évig dolgozott Münchenben, mint szakács és gasztronómiai szakember, visszatért hazájába, hogy megvalósítsa küldetését: különböző, gyermekeket és fiatalokat segítő projekteket kezdeményezett, 2014-óta az első vendéglátóipari szakiskolát vezeti Ho Si Minh-városban, most pedig a szaléziak és más szervezetek támogatásával sikerült neki megnyitni egy tanpékséget is, ahol a fogyatékkal élő fiatalok egy újabb szakmát tanulhatnak, és így megnyílik előttük a jövőbe vezető út.
A szakács és vendéglátóipíri iskolában ahol a veszélyeztetett fiatalok is tanulhatnak, a diákok kiváló képzést kapnak. „Az utóbbi években számos négy- és ötcsillagos szálloda és étterem nyílt Ho Si Minh-városban, amelyek kétségbeesetten keresik a szakképzett munkaerőt. Sokan nem értik, miért tart a képzés három évig – magyarázza Francis van Hoi –, de el kell fogadniuk, hogy meg kell várni, amíg a fiatalok kitanulják a szakmát. Mi nem csak főzni tanítjuk diákjainkat, hanem a képzés során előzékeny modorra, higiéniára, konfliktusmegoldó készségre is.” A duális képzés itt is úgy zajlik, mint Németországban, ahol a gyakorlati készségek mellett elméleti tudnivalókat is elsajátítanak a fiatalok.
A Don Bosco Vendéglátóipari Szakiskolában fogyatékkal élő fiatalok is szakmát tanulhatnak, akik egyébként lehetőségek híján az utcán tengetnék életüket. Ily módon a kenyér a reményteli jövő jelképévé válhat a vietnami fiatalok számára.
ANS - Ho Si Minh-város/Szaléziak.HU