A katolikus kommunikátorok és a közösség elősegítése a digitális világban
2023-11-26 Vasárnap | #Egyház
A Katolikus Hetilapok Országos Szövetsége, az Olasz Folyóiratok Sajtószövetsége, a „Corallo” és az „Aiart - Cittadini mediali” egyesületek delegációjához fordulva a pápa arra ösztönözte őket, hogy támogassák a „kommunikáció ökológiáját” a digitális világban, és kövessék Boldog Carlo Acutis példáját.
A média világában bekövetkezett korszakos változások új „elkötelezettséget igényelnek az emberek méltóságának előmozdítása, az igazságosság és az igazság, a törvényesség és a nevelési társfelelősség mellett” – mondta Ferenc pápa az olasz katolikus kommunikátorok küldöttségéhez intézett beszédében.
Építsünk hidakat, ne falakat
November 23-án a Katolikus Hetilapok Országos Szövetsége, az Olasz Folyóiratok Sajtószövetsége, a „Corallo” és az „Aiart - Cittadini mediali” egyesület küldöttsége vatikáni audienciája alkalmával a pápa emlékeztette őket, hogy a kommunikáció lényegében „osztozás, a szeretetközösség szálainak fonása, hidak létrehozása falak emelése nélkül”. A mai nagy, egyre gyorsabb és információval túlterhelt „kommunikációs sztrádák” világában Ferenc pápa arra kérte a jelenlévőket, hogy mindig három utat kövessenek.
A nevelés útja
Az első út a nevelés, amely létfontosságú, mert „a társadalom jövője forog kockán”. Valójában a nevelés által összekapcsolhatjuk az idős és fiatal nemzedékeket, akik ma már elmerülnek a digitális kultúrában. A pápa megjegyezte, hogy a fiatalok nevelése „a mai bonyolult világban, különösen a weben való eligazodásra megfontoltságot és egyszerűséget” igényel. „A megfontoltság és az egyszerűség két alapvető nevelési összetevő a mai összetett világban való eligazodáshoz, különösen az interneten, ahol nem kell naivnak lenni, és ugyanakkor nem kell engedni a harag és a gyűlölet keltésére irányuló kísértésnek” – figyelmeztetett Ferenc pápa.
A „kommunikáció ökológiájának” előmozdítása
Ebben döntő szerepe van a katolikus hetilapoknak: „Nemcsak az aktualitásokról adnak hírt, hanem az elmét és a szívet formáló emberi és keresztény szemléletet is közvetítenek” – szögezte le a pápa. Ezért arra buzdította az olasz kommunikátorokat, hogy támogassák a „kommunikáció ökológiáját” a közösségekben, az iskolákban és a családokban: „Az a hivatásotok, hogy emlékeztessétek az embereket: a hírek és a szenzációk mögött mindig vannak érzések, történetek, valódi emberek, akiket tisztelni kell”. Ferenc pápa nyomatékosította, hogy „a kommunikáció a társadalom nevelése a tiszteletre és a törődésre”, beleértve a férfiak és nők közötti érzelmi kapcsolatokat is.
A társadalom leggyengébbjei védelmének útja
A második út, amelyet a pápa kijelölt, a társadalom leggyengébb csoportjainak, köztük a kiskorúak, az idősek és a fogyatékkal élők védelmezése volt „a digitális média inváziójától, valamint a provokatív és a vitát gerjesztő kommunikáció csábításaitól”. Ezzel kapcsolatban arra biztatta a katolikus újságírókat, hogy továbbra is félelem nélkül segítsék elő a köztudatban a tudatosságot, megjegyezve, hogy ez „a kommunikációs demokrácia kérdése”. „Ne csak védekezzetek, hanem „belül kicsinek” megmaradva gondolkodjatok nagyban, mert nagy feladatra kaptatok meghívást: szavakkal és képekkel megvédeni az emberek, különösen a kicsinyek és a szegények méltóságát, Isten kedvenceit.”
A tanúságtétel útja
Végül Ferenc pápa a tanúságtétel útját emelte ki. Példaként említette Boldog Carlo Acutist, aki fiatal korában „tudta, hogyan kell az új kommunikációs technológiát felhasználni az Evangélium közvetítésére, az értékek és a szépség közlésére”. Valóban: „A tanúságtétel prófécia, kreativitás, amely felszabadít és arra késztet, hogy elhagyjuk komfortzónánkat és kockázatot vállaljunk”. „Az Evangéliumhoz való hűség megkívánja, hogy szembemenjünk a megszokottal, hogy a testvériségről beszéljünk egy individualista világban; hogy a békéről szóljunk egy háborús világban; hogy figyelmet fordítsunk a szegényekre egy türelmetlen és közömbös világban.”
Ferenc pápa ezért azzal zárta beszédét, hogy az olasz kommunikátorok munkáját Boldog Carlo Acutis és Szalézi Szent Ferenc, a katolikus újságírók és írók védőszentje oltalmába ajánlotta, hogy ők vezessék lépéseiket a nevelés, a védelem és a tanúságtétel útján.
vaticannews.va/Szaléziak.HU