Ferenc pápa fogadta a Vatikánban az Európai Szülők Szövetségének (EPA) képviselőit. Kiemelte, hogy a szülőknek központi szerepe van gyermekeik nevelésében, valamint, hogy fontos a közös elkötelezettség felvállalása a jövő nemzedékek nevelésében.
Ferenc pápa beszédében leszögezte: meg kell védeni a szülők jogát, hogy meggyőződésük szerint neveljék és oktassák gyermekeiket. Nem szabad „semmilyen területen, különösen az iskolai oktatásban arra kényszeríteni őket, hogy olyan oktatási programokat fogadjanak el, amelyek ellentétesek hitükkel és értékrendjükkel” – hangsúlyozta a pápa. Szombaton beszédet intézett az Európai Szülői Szövetség november 10-én és 11-én Rómában tartott közgyűlésének és konferenciájának résztvevőihez. Kiemelte, hogy „a szülők alapvető szerepét a társadalmi berendezkedés minden szintjén el kell ismerni”.
Nehéz feladat, különösen a jelenlegi kulturális környezetben
Ferenc pápa megjegyezte, hogy a szülők nevelési küldetése nehéz feladat, különösen a mai „kulturális kontextusban, legalábbis Európában, amelyet az etikai szubjektivizmus és a gyakorlati materializmus jellemez”. „A szülők így azon kapják magukat, hogy folyamatosan meg kell mutatniuk gyermekeiknek az olyan döntések és értékek jóságát és ésszerűségét, amelyeket már nem lehet magától értetődőnek venni, mint például a házasság és a család fontossága, vagy az a döntés, hogy a gyermekeket Isten ajándékaként fogadják el.” Ezekkel a nehézségekkel szembesülve Ferenc pápa hangsúlyozta az „egymás kölcsönös támogatásának és bátorításának fontosságát, hogy segíthessünk a szülőknek „szenvedéllyel” megélni nevelési küldetésüket, ami lényegében azt jelenti, hogy megtanítják gyermekeiknek, „mit jelent teljesen embernek lenni”.
Létfontosságú hozzájárulás egy „egészséges társadalom” építéséhez
Ez a küldetés akkor „mondható sikeresnek, ha a gyerekek ráébrednek az élet szépségére”, és „bizakodnak és lelkesednek az iránt, hogy elinduljanak az élet kalandjára”, amelynek „feltétele, hogy mélyebben felismerjék Isten hatalmas szeretét irántunk.” Valójában „amikor felismerjük, hogy lényünk gyökere Isten, a mi Atyánk feltétlen szeretete, akkor világosan látjuk, hogy az élet jó, hogy megszületni jó és szeretni jó”. „Ez a szülők magasztos nevelési küldetése: szabad és nagylelkű embereket formálni, akik megismerték Isten szeretetét, és szabadon továbbadják másoknak azt, amit ők maguk is ajándékba kaptak” – mutatott rá a pápa beszédében. Ezek az alapjai az „egészséges társadalomnak” is. Ebből adódik a szülők meghatározó szerepe az értékek közvetítésében, ezáltal abban, hogy „szilárd állampolgárokat neveljenek, akik képesek hozzájárulni a munkahelyi, a polgári ügyekhez és a társadalmi szolidaritáshoz”.
„A gyermek nevelése valódi hozzájárulás a társadalomhoz, mert azt jelenti, hogy a fiatalt szilárd és tiszteletteljes kapcsolatokra, a közös cél érdekében való együttműködésre, a felelősségvállalásra, a kötelességtudatra és a közjó érdekében hozott áldozat értékére neveljük.” „Ennek híján a gyerekek „szigetként” nőnek fel, elszakadva a többiektől, képtelenek a közös látásmódra, és hozzászoknak ahhoz, hogy saját vágyaikat abszolút értéknek tekintsék. Ennek eredményeként a társadalom „leépül”, elszegényedik, és fokozatosan meggyengül és embertelenné válik” – figyelmeztetett a pápa.
Az egyház elkötelezettsége, hogy támogassa a szülőket nevelői munkájukban
Miközben hangsúlyozta, hogy meg kell védeni a szülők jogát ahhoz, hogy gyermekeiket hitük és értékrendjük szerint neveljék és oktassák, Ferenc pápa megismételte az Egyház elkötelezettségét, hogy elkísérje és támogassa a családokat e tevékenységükben, valamint kiemelte a szorosabb együttműködés fontosságát a nevelésben érintett összes intézménnyel.
Globális egyezmények a nevelésről és a családról
Ezzel kapcsolatban emlékeztetett a „Globális Nevelési Egyezményre”, amelyet 2019-ben indított el annak érdekében, hogy megszilárdítsa a fiatalokkal foglalkozó összes intézmény közös elkötelezettségét, valamint a „Családi Paktumra”, amely egy megállapodás a kulturális, tudományos, intézményi és lelkipásztori szereplőkkel annak érdekében, hogy a családra és annak különféle kapcsolataira összpontosítsanak. A pápa kifejtette: ezeknek a kezdeményezéseknek az a célja, hogy „leküzdjenek számos „zavart”, amelyek jelenleg gyengítik a nevelés világát: a nevelés és a transzcendencia közötti zavart, az interperszonális kapcsolatok felbomlását, és azt a törést, amely eltávolítja a társadalmat a családtól, egyenlőtlenségeket és a szegénység új formáit teremtve meg ezáltal”. Beszéde végén Ferenc pápa arra biztatta az Európai Szülők Szövetségét, hogy „reménnyel haladjon előre” elkötelezettségében, „folyamatos inspirációt és támogatást merítve az Evangélium tanúságtételéből a szent szülőkről, Máriáról és Józsefről”.
vaticannews.va/Szaléziak.HU