Főoldal / Magyar Tartomány / A szalézi munkatársak hálózati kapcsolatainak fejlesztése
A szalézi munkatársak hálózati kapcsolatainak fejlesztése
2018-03-24 Szombat | #Magyar Tartomány | ARCHIVÁLT
A NEA Civil szervezetek szakmai programjának támogatásával elkészült, a szaléziak honlapjáról letölthető tanulmány a Szalézi Család egymással együttműködő csoportjairól, a köztük zajló kommunikációról szól, illetve ezeknek a körülöttük működő társadalmi közeggel kialakult, illetve a jövőben kialakítható kapcsolatrendszereiről.
A tanulmány a szalézi szerzetesek, animátorok és munkatársak közreműködésével, kis munkacsoportok példaértékű együttműködése eredményeként született meg.
„A Szalézi Munkatársak „erős szolidaritást” vállalnak a társadalommal, amelyben élnek, s amelyben arra hivatottak, hogy világosság, só és kovász legyenek. Hisznek az emberekben rejlő erőforrásokban. Megosztják másokkal saját kultúrájuk értékeit, kiállnak amellett, hogy annak lényege a keresztény emberszeretet. Keresztény kritikai érzékkel támogatják az újdonságokat. életükben „megtartják a jót” és főleg a fiatalokra figyelve igyekeznek az idők jeleit felfedezni.” (Apostoli életút – Alapszabály 16, Szalézi Munkatársak Egyesülete, Budapest, 2017.)
A fenti idézetnek megfelelően a szalézi munkatársak, együttműködve a Szalézi Család többi tagjával, igyekeznek felfedezni az „idők jeleit”, mind a működő, formálódó szervezeteikben, kapcsolataikban, mind pedig mondandójukban, annak érdekében, hogy a körülöttünk kavargó világban felmerülő kérdésekre hiteles, mai szalézi válaszokat tudjanak megfogalmazni.
A munkahipotézist a fenti ábra tartalmazza, nevezhetnénk a magyar szalézi tartomány univerzumát ábrázoló vázlatnak, de a tanulmányban közölt táblázatok jelmagyarázatának is.
A kék négyszögek az egyes szalézi intézményeket jelképezik, mindegyikben van egy-egy sárga kör (munkatársak helyi csoportjai), egy-egy narancssárga háromszög (animátorok) és egy-egy zöld négyzet (civil közösségek).
Mindegyik négyszög a pirossal jelzett ellipszisen helyezkedik el. A piros körök a szerzeteseket jelképezik, akik 3-6 éves ciklusidők ritmusában cserélődnek az egyes helyszíneken, bejárva a teljes hazai tartományt.
A tartományi környezetünkben pedig egyéb pályákon egyéb szervezetek mozognak, fejlődnek, melyekkel olykor sikerül kölcsönösen előnyös kapcsolatokat találni, olykor párhuzamosan zajlanak a munkák és itt helyezkednek el a célcsoportjaink is, akiket el kell érnünk az Örömhírrel.
Fontos, hogy miféle belső struktúrák alakulnak ki az egyes helyszíneken és miféle kapcsolati hálózat köti össze a társadalmi-települési valósággal az egyes szalézi intézményeket?
Ha azt szeretnénk, hogy új személyek, csoportok, közösségek csatlakozzanak a törekvéseinkhez, meg kell mutatni nekik, hogy hogyan is működünk, ki a szereplők, kikkel kell, lehet párbeszédet folytatnunk.
Márpedig ezt szeretnénk, ezért ajánljuk szeretettel a tanulmányt minden érdeklődőnek. Innen letölthető pdf formátumban.
Ónodi Gábor és Bángi-Magyar Anna/Szaléziak.HU