Főoldal / Magyar Tartomány / Boldog Sándor István – a fiatalokért végzett munka vértanúja
Boldog Sándor István – a fiatalokért végzett munka vértanúja
2018-06-08 Péntek | #Magyar Tartomány | ARCHIVÁLT
Sándor István • vértanú • megemlékezés •
Hatvanöt éve, 1953. június 8-án végezték ki a fiatalok nevelése érdekében végzett titkos munka miatt halálra ítélt Sándor István szalézi testvért.
Miért is?
Dr. Papp Antal ügyvéd szerint (aki a Szalézi Társaság megbízásából megvizsgálta a Budapesti Hadbíróságon lefolytatott tárgyalások jegyzőkönyveit) „…a per iratanyagából kiderül, hogy Sándor István egy percig sem tagadta mindazt, amivel vádolták, hiszen éppen az erénye volt az ő működésének, hogy az ifjúság körében rendszeresen programokat szervezett, kirándulásra vitte a gyerekeket, beszélgetett velük. Nem összeesküvésről volt szó, hanem arról, hogy elutasítják azt az iszonyatos ateista propagandát, amivel a rendszer az ifjúságot próbálta gyökértelen tömeggé tenni. […] Könnyű volt őt megfigyelni, beárulni, hiszen sok fiatal vette körül – próbálta menteni a menthetőt a magyar ifjúság nevelésével kapcsolatban.
Sándor István tisztában volt azzal, hogy ez a per szinte 100%-osan halálos ítélettel végződik. Már maga mindegyik vád, amit vele szemben megfogalmaztak, egyenként is halálos ítélet kiszabását vonta maga után, nemhogy így, egyben. Egészen a rendszerváltásig minden államellenes ügy, főleg az ún. összeesküvés, amely bűnszervezetet tételez fel, szükségképpen halálos ítéletet jelentett.
Sándor István nem próbált a felelősség alól kibújni, vagy elkenni azt, és ezt azért csinálta, hogy a fiataloknak értelmes eszményt adjon. Hivatása kötelezte arra, hogy ezt a fajta magatartást folytassa, akármilyen következménye is lesz a Rákosi-rendszerben.”*
Jézus Szíve ünnepe és Boldog Sándor István emléknapja az idén egybecseng. A szív a szeretet jele. A Fiúisten szeretetből lett emberré, vállalta a szenvedést, a kereszthalált, és a szeretetre tanított. Ahogyan a Szalézi Családban mondani szokták: "A nevelés a szív dolga" - itt a szív alatt a szeretetet értjük. A szeretet többféle módon nyilvánul meg. Sándor István szalézi testvér nemcsak a keresztelése napján szentelte magát Krisztusnak, hanem vértanúként még bensőségesebben követte. Szabadon, mindenestől ajánlotta föl magát Jézusnak, elsősorban a magyar fiatalok között végzett munka által. Ahogyan Jézus az Eucharisztiában nekünk adta önmagát, úgy Boldog Sándor István is önmagát adta az Egyházért, Krisztus testéért.
Boldog Sándor István emléke ne nosztalgia legyen, hanem áldozatkészsége misszióra ösztönözzön bennünket a fiatalok között.
Boldog István, köszönjük erőteljes és nagylelkű tanúságtételedet;
büszkék vagyunk rá, hogy az egyház hozzád hasonló
gyermekeket hoz a világra.
Eszközöld ki számunkra a kegyelmet,
hogy megújult hévvel éljük keresztségünket és örömmel
és lelkesedéssel szenteljük magunkat küldetésünknek.
Áldd meg szeretett hazádat és Isten egyházát Magyarországon.
Járj közbe a rendért és az egész Szalézi Családért.
Kísérd el mosolyoddal és példáddal korunk fiataljainak útját.
Ámen.
* Részlet a „Don Bosco lelkét kaptad…” című könyvből, Don Bosco Kiadó, Budapest 2013, 41–42.o.
Szaléziak.HU