Főoldal / Szalézi világ / Cagliero 11 százötvenedik kiadás!
Cagliero 11 százötvenedik kiadás!
2021-06-08 Kedd | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
misszionárius • misszió •
Václav Klement szalézi atya, egykori Egyetemes Missziós Tanácsos ötlete volt, hogy a Cagliero 11 körlevél útján valósuljon meg a kapcsolat a misszionáriusokkal, a missziós lelkületű szaléziakkal és Don Bosco barátaival. Immár elkészült 150. kiadása a körlevélnek, amelyben olvashatjátok az interjút, amelyet a Cagliero 11 megálmodójával készítettek. Václav Klement atya köszönetet mond azon nagylelkű személyeknek, akik a fordításban és a sokakhoz eljuttatásban segítettek.
A Magyar Szalézi Tartomány misszókért felelős tagja, De Rossi Raja atya is köszöni mindazoknak, akik készségesen és ingyen vállalták a fordítást 2016 óta mind a mai napig. Isten áldja meg őket!
A nyár folyamán feldolgozzák majd a Cagliero Life (Cagliero Élet) című rövid videókat, amelyek a missziós èletről közölnek gondolatokat bízva abban, hogy ez a fajta misszió is sokakban, különösen a fiatalokban felébreszti majd a misszió iránti tudatos szolidaritást.
A Cagliero 11 százötvenedik kiadása!
Amikor Václav Klement atyát 2008-ban az Egyetemes Missziós Ügyek Felelősévé választották, felkért, csatlakozzam munkatársai csapatához. Emlékszem, a 2008. szeptemberi Missziók Konzultatív Világgyűlése után hosszú tanácskozásokat folytattunk arról, hogyan lehetne tartományi szinten terjeszteni a missziós animációt. Klement atya javasolta az animáció eme formáját és megnézette velünk a Máté 28,19-t, a FIN tartomány missziós animációs hírlevelét. Azt javasolta, ennek mintájára készítsünk el sajátunkat, tiszteletadásként ez előtt a nagyszerű szalézi misszió előtt. Azt óhajtotta, minden hónap 11. napja a misszióért mondott imák havi napja legyen. Így született meg a Cagliero 11 első példánya 2009. január 11-én.
Az első példányok, amelyeket készítettem, arra szolgáltak, hogy megmutassák, hogyan reagálnak a rendtársak erre az új kiadványra, amely öt nyelven jelent meg egyidejűleg, két A4-es oldalon. Könnyen olvasható volt, könnyen ki lehetett nyomtatni és kitenni a közösségek, iskolák, plébániák hirdetőtáblájára. Először Don Bosco-ról és más szalézi misszionáriusokról írtunk. Később úgy döntöttünk, felkérünk misszionáriusokat, hogy osszák meg velünk tapasztalataikat. Ez bizonyult a Cagliero 11 legolvasottabb és legvonzóbb részének. Ezen történetek közül sokat adtunk ki újból. Hány és hány szalézi és világi fedezte fel magában a missziós elhivatottságot, miután ezeket olvasta! Sok tartományban láttam a Cagliero 11 példányait a közösség hirdetőtábláján. Ma már 20 nyelven olvasható minden hónapban, mellette pedig egyperces videóklip van a fiataloknak.
Ha visszatekintünk az előzményekre, csak hálát adhatunk az Úrnak a Szentlélek eme csodálatos inspirációjáért, amely élteti Don Bosco missziós lelkületét.
Don Alfred Maravilla SDB, a missziókért felelős egyetemes tanácsos
Kedves Barátaim!
Szívből köszönöm azt a lehetőséget, hogy üdvözölhetlek Titeket és kifejezhetem köszönetemet azért a munkáért, amely „terjeszti a jót” – ez a Cagliero 11.
Nagy kihíváshoz érkeztünk a 150. születésnappal: fontos szám ez a 150, mivel átívelt időkön, most pedig segít abban, hogy ne feledjük: alapvető jellemzőnk a missziós lelkület. Ha Isten a Te Istened, a benne való hited megmutatkozik minden tettedben, minden szavadban, minden döntésedben…a feltámadott Krisztus ereje költözik beléd és árad belőled mindenkire, akik körülötted vannak, amíg csak az Úr akarja.
A feltámadás lelkülete ér el minket a missziós hírlevéllel, amely mindenhol velünk van és segít, hogy el ne feledjük: mindnyájan Isten gyermekei vagyunk.
Köszönet mindenkinek, akinek szíve és hozzáértése gondozta a Cagliero 11 százötvenedik kiadását.
Don Stefano Martoglio SDB, a rendfőnök vikáriusa
Hogyan született a Cagliero 11?
Václav atya, hogyan támadt a missziós hírlevél ötlete 2008-ban?
Az első Missziók Konzultatív Világgyűlése (2008 szeptembere) alatt érezhető volt az erős igény arra, hogy a szalézi rend és család missziós animációja jobban látható legyen. Kerestük a megoldásokat erre, ekkor felmerült egy egyszerű havi hírlevél ötlete, valami olyasmi, amit néhány tartományban már használtak. A jelképes Cagliero név visszamutat az első misszió expedíciós vezetőjére, Don Giovanni Cagliero-ra (1838-1926), a 11-es szám pedig felidézi azt a fontos dátumot, 1875. november 11-t, amikor Don Bosco az első misszionáriusokat elindította küldetésük helyére. Így szólítja meg a Cagliero 11 az összes szalézi közösséget a világ minden táján.
Most, 12 év után hogyan látja, mi változott meg a Cagliero 11 százötvenedik megjelenésével?
Jóformán teljesen megvalósult a két eredeti cél: hogy láthatóvá tegyük, milyenek a missziók, és hogy kérjük az embereket, imádkozzanak a missziókért és az új missziós hivatásokért. A Rend és a Szalézi Család sok helyszínén láthatjuk a Cagliero 11-t a hirdetőtáblán vagy weboldalon. Sőt, sok rendtársunkat inspirálták a Cagliero 11-ben közzétett, hivatásról és missziós életről szóló beszámolók arra, hogy ad gentes misszióba induljanak, gondolván: ha másoknak sikerült, nekem miért ne?
A Cagliero 11-t már több mint 20 nyelvre fordítják, és a mindenre és mindenkire kiterjedő animáció eszköze lett a Szalézi Családban.
Óhajt-e megosztani néhány gondolatot a Cagliero 11 olvasóival?
Vitathatatlan, hogy a missziós animációnak az a legjobb stratégiája, ha elérjük, hogy a misszionáriusok maguk beszéljenek motivációjukról és arról, hogyan győzték le a missziós élet nehézségeit, hogyan viszik el a fiatalokhoz az evangéliumot. Ezért remélem, hogy minden közösség, minden szalézi rendtárs legalább havonta egyszer szakít időt arra, hogy elmélkedjék missziós életünkről és hivatásunkról és imádkozzék a hónap 11-én. Köszönöm mindenkinek, aki fordítja és aki eljuttatja másokhoz digitális és nyomtatott formában, és így segít megőrizni a missziós lelkületet a Szalézi Családban.
P. Václav Klement SDB
Születési helye: Brno, Csehszlovákia. 3 öccse van. A kommunista rendszer miatt 1984 augusztusában emigrált fiatal szaléziként, hogy misszionárius lehessen. Rómában tanult és szentelték. Dél-Koreába küldték 1986-ban, ott 2002-ig dolgozott, Szöulban rendházigazgató lett, majd tartományfőnök.
2002-ben Kelet-Ázsia-Óceánia regionális felelősévé választották, majd 2014-től ismét. 2008-2014 között az egyetemes misszió felelőse volt, a 28. egyetemes káptalan után pedig a rendfőnök ’ad nutum’ (a Szentszék jóváhagyásával) rendkívüli vizitátorrá nevezte ki...
FÓRUM
Változások a szalézi rendben – összehasonlítva a Cagliero 11 születésekori, 2009-es és a 2020-as adatokat
- Az országok száma, ahol jelen vagyunk: 2009-ben 130, 2020-ban 134
- A szalézi tartományok száma: 2009-ban 92, 2020-ban 90
- A kánonjogilag jóváhagyott házak száma: 2009-ben 1854, 2020-ban 1718
- Élő szaléziak száma: 2009-ben 15.952, 2020-ban 14.299
- A szaléziak száma, akik az adott évben haltak meg: 2009-ben 264, 2020-ban 401
- A szentek, boldogok, tiszteletreméltók, Isten szolgáinak száma: 2009-ben szentek: 8, boldogok: 116, tiszteletreméltók: 10, Isten szolgái: 28.
2020-ban: szentek: 9, boldogok: 118, tiszteletreméltók: 18, Isten szolgái: 28.
Júniusi szalézi missziós imaszándék:
A jó keresztény házasságokért, amelyek Kongó szalézi miliőjében köttetnek.
Imádkozzunk azokért a fiatalokért, akik házasságkötésre készülnek egy keresztény közösség támogatásával: növekedjenek szeretetben, nagylelkűségben, hűségben és türelemben. (Ferenc pápa imája)