Főoldal / Szalézi világ / Csodálatos álmaink!
A „Don Bosco és a digitális és virtuális valóság” sorozat következő cikkében, amelynek szerzője Gildasio Mendes atya, a tömegtájékoztatásért felelős főtanácsos, az álmok a főszereplők.
A "Mi a te álmod?" kérdés az egyik legfontosabb kérdés az emberi életben. Álmodni azt jelentheti, hogy a jövőbe vetítjük magunkat, hogy valami jót kívánunk magunknak vagy másoknak. Az álmodozás a boldogsághoz kapcsolódik.
A művészetet, a zenét, a filmeket és az irodalmat arra használjuk, hogy az álmok történeteit megjelenítsük és közvetítsük (gondoljunk csak a "József és a csodálatos álomkabát"-ra). Ezek vonzanak és mélyen megérintenek bennünket, mert az álmodozás az élet értelme iránti szenvedélyes utazás és a mély vágy, hogy megtaláljuk helyünket ebben a világban.
Mindenféle médiát felhasználunk arra, hogy képet és testet adjunk álmainknak, majd megosszuk ezeket, legyen az egy dal, egy üzenet, fotók vagy akár csak egy elbeszélés, amely magával ragadja a hallgatót.
Az internetet úgy is felfoghatjuk, mint a sokféle dologról álmodó emberek kifejezéseinek hatalmas hálózata. Mit osztanak meg az emberek a közösségi médiában? Természetesen sok mindent, de ezek közé tartoznak a szerelemről, a főiskolára való felvételről, új barátszerzésről, új állásról vagy utazásról szóló álmaikkal kapcsolatos dolgok...
Számos emberi és tudományos felfedezés született az emberek álmaiból. Paul McCartney Yesterday-je vitathatatlanul a Beatles egyik legnagyobb slágere álmában jutott eszébe. Einstein relativitáselmélete pedig tinédzserként jutott eszébe. Azt álmodta, hogy egy farmra érkezett, ahol egy csomó tehén álldogált egy elektromos kerítés mögött. Amikor a gazda – aki a tábla másik végén volt – felkapcsolta a kerítést, az összes tehén egyszerre ugrott hátra. Amikor azonban elment beszélgetni a gazdával, a gazda azt mondta, hogy látta őket egyenként elugorni a kerítéstől. Ez az álom vezette a felismeréshez, hogy az események különbözőképpen néznek ki attól függően, hogy hol állsz, mivel a fénynek időre van szüksége, hogy eljusson valahová.
Mi a helyzet az álmokkal bibliai és vallási szempontból? A bibliai álmok a személy és Isten közötti párbeszéd dinamikáját jelentik. A megszerzett tudás így a megkülönböztetés és a felelősségvállalás útjává válik. Az Ószövetség Józsefje és Újszövetségi Józsefje! Tehát mi is kihívásnak tekinthetjük az álmot, talán bepillantást nyerhetünk Istennek a mi életünkre vonatkozó tervébe. De jó, ha emlékezünk arra az esetre is a Számok könyvében:
„Ha valaki próféta köztetek, általában látomásban jelenek meg neki vagy álmában szólok hozzá. De nem így (teszek) szolgámmal, Mózessel. Ő mindenütt otthonos házamban. Vele szemtől szembe beszélek”( Szám 12,6-8).
Don Boscót sok álom szentjének tartják. Itt nem az a feladatunk, hogy belemenjünk az álmaival kapcsolatos sok kérdésbe. Arra szeretnénk összpontosítani, hogy Don Bosco élete végéig követte első jelentős álmát.
Don Bosco 9 éveskori álma az egyik leghíresebb az álmai közül. Mindannyian ismerjük ezt az álmot. Egyszerűen az álom három aspektusára szeretnék rámutatni kommunikációs szempontból.
Figyeld meg, hogyan tesz fel kérdéseket Don Bosco a neki megjelenő „nemesen öltözött férfinak”. Ki vagy te? Hogyan tehetem meg ezt? A kérdések megfogalmazásának művészete rendkívül fontos kommunikációs eszköz. Mondhatjuk, hogy Don Bosco álmai a kérdések valóságos enciklopédiája. Mindig is tudni akarta álmai jelentését. A „miért?” kérdések töprengéshez, a jelentés felfedezéséhez vezetnek…
Don Bosco meg is osztotta álmait. Ezek az álmok szorosan kapcsolódtak a mások felé irányuló küldetéséhez. Don Bosco együtt álmodott a fiataljaival!
Természetesen nem mindannyiunknak vannak olyan különleges álmai, mint Don Boscónak voltak. Mégis, az élet álmokból áll.
Álmodni annyi, mint életcéllal rendelkezni. Álmodni azonban azt is jelenti, hogy az még nem konkrét. Nem tudjuk biztosan. De a gondolat ott van az elménk mélyén. A szívünkben él. Az álom egy cél, egy vágy, egy küldetés megvalósításáról szól...
A fiatalok álmainak meghallgatása nagyszerű módja a kommunikációnak. Arról szól, hogy segítsünk valakinek megnyílni, kifejezni önmagát, hogy a belső élet növekedhessen, és létrejöjjön egy belső hálózat, ahol felfedezheti önmagát, belső forrásait, az élet és az adottságok létrahozóját.
Don Bosco 9 éveskori álmának egy másik aspektusa az az érzés, hogy ott lehet másokért, nevelni, pasztorálni őket, új lendületet teremteni a fiatalok között (az álom második része) a társadalmi megosztásra és közösségre.
Ha visszamegyünk Jézushoz, rájövünk, hogy az ő víziója Isten uralmáról az volt, hogy elérje az embereket, különösen a szegényeket, betegeket, bűnösöket, hogy irgalmasan felkarolja őket, és perspektívát adjon nekik, hogy megosszák, kik is ők, hogy barátságos környezet teremtsenek tehetségük és szolgáltatásuk megosztására.
Az evangélium szíve a testvéri kommunikáció.
Jézus számára a kommunikáció kapcsolat és jelenlét.
Ez a két szó a Don Bosco megelőző módszerének szíve. Amikor az egyik jelen van, az ember jobban megismeri a másikat. Ez volt Isten üzenete Áronnak és Mirjamnak, amikor azt mondta Mózesről: „Vele szemtől szembe beszélek”. Aki jelen van, bizalmat épít. Aki jelen van, az szeret és szeretetet mutat ki.
Don Bosco olyan ember volt, aki mélységesen vágyott a közösségre és a befogadásra. Ezért hozta létre a fiatalok befogadásának és elfogadásának, valamint a róluk való gondoskodásnak olyan kiterjedt hálózatát.
Mi lett volna, ha Don Bosco elrejtetti az álmait? Ha nem válaszolt volna hűségesen saját legfontosabb álmára?
Aki álmodik, az kommunikál! Mi a csodálatos álmod?
ANS-Róma/Szaléziak.HU