Főoldal / Szalézi világ / Don Bosco nagyszerű víziója: együtt járni a fiatalokkal és a korral
Don Bosco nagyszerű víziója: együtt járni a fiatalokkal és a korral
2023-02-25 Szombat | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
kommunikáció • Don Bosco • digitális •
Folytatjuk a „Don Bosco és a digitális és virtuális valóság” sorozatot egy újabb cikkel, amelyet a tömegtájékoztatásért felelős főtanácsos, Gildasio Mendes atya kínál az ANS olvasói számára. Ezúttal a hangsúly a következő témán van: "Don Bosco nagyszerű víziója: együtt járni a fiatalokkal, együtt járni a korral."
Don Bosco (1815-1888) korától napjainkig sok évtized telt el: Don Bosco olyan kultúrában és világban élt, amelyben az emberek nem ismerték a ma használatos új technológiákat, mint például az internet, a kommunikációs rendszerek, lézerek és műholdak.
Don Bosco teológiai és lelkipásztori szinten is egészen más korszakban élt, mint a mostani. Meglátásai és gyakorlatai azonban már akkor is bizonyították, hogy képes a benne rejlő lehetőségekből, az intelligenciájából és abból a képességéből, hogy a tudást a szakmai gyakorlatba integrálja. Az élet értékeit hangsúlyozza a nevelésen keresztül, az emberek formálásával, az evangelizációban és a személy méltóságának előmozdításában.
Látásmódja és innovatív megközelítése révén Don Bosco tudta, hogyan kell a jövőt tervezve együtt járni a korral.
Egy másik fontos szempont, amit figyelembe kell venni, hogy a társadalmak is különféle változásokon mentek keresztül, amelyek Don Bosco korától napjainkig hatással voltak az egyénekre, családokra, kultúrákra, iskolákra és az egyházra.
Úgy vélhetjük tehát, hogy több olyan elem is van, amely kifejezi a bekövetkezett nagy korszakos változást. Ezek közül a legfontosabbak, amelyek jelentős hatással voltak az emberek, különösen a gyerekek, serdülők és fiatalok életére, az információs technológiák, a közösségi média és a játékok.
Az orvostudomány, a pszichológia, a mesterséges intelligencia, a biotechnológia és a nanotechnológia területén a laboratóriumi vizsgálatok tanulmányozása és az ezekre való támaszkodás iránt elkötelezett tudósok és kutatók ezreinek mindennapos erőfeszítése egy olyan változó világról tanúskodik, amely folyamatosan kihívást jelent számunkra, hogy újragondoljuk, hogyan tapasztaljuk és látjuk a minket körülvevő valóságot.ó
Egyrészt a tudományok még nem válaszoltak kielégítően a nagy emberi, társadalmi, gazdasági és etikai problémákra, másrészt lehetővé tették, hogy az univerzumban úgy navigáljunk, mint egy iránytű, amely bizonyos szintű biztonságot nyújtott számunkra.
Az emberiség gyorsan halad a tudományos, technológiai és digitális fejlődés terén.
A jelennek és a jövőnek a kommunikáció területén nagy tudatossággal és felelősséggel kell rendelkeznie a digitális és mesterséges intelligencia etikájának megteremtésében és alkalmazásában; csak így lehet majd a kommunikációs technológiát társadalmi-politikai, gazdasági és kulturális kontextusban kezelni.
Ebben az etikai vízióban a világ minden országában az emberi személy jogait és a hozzá kapcsolódó elsődleges javakhoz való jogot kellene előtérbe helyezni: az étkezéshez, az oktatáshoz, a digitális integrációhoz való jogot... Mindezt annak érdekében, hogy tisztességes és méltó gazdasági körülmények között élhessünk.
Don Bosco nevelési gyakorlatának fényében a kommunikáció víziója az emberi család felépítésének, a kulturális sokszínűség tiszteletben tartásának, a vallások közötti párbeszédnek és a béke előmozdításának ajándékát és felelősségét tárja elénk.
A gyors és kiszámíthatatlan változások világában hogyan állunk mi, keresztények az evangélium és Don Bosco megelőző módszerének értékei előtt?
Don Bosco intelligens és kreatív módon tudta oktatni fiataljait társadalmi-politikai és kommunikációs kontextusban, új kihívásokkal és lehetőségekkel. Nevelt, mert tudta, hogy a nevelés lehetőséget ad az az embernek, hogy életének főszereplője legyen, aki tisztában van a valósággal és társfelelős egy igazságosabb és testvériesebb társadalom építésében.
Ma a digitális kontextus számos lehetőséget kínál számunkra, például a mesterséges intelligenciával és más jövőbeli technológiákkal való párbeszédet és együttélést, amelyek részei lesznek a mi és a fiatalok életének.
Végezetül meg kell jegyeznünk, hogy a digitális világ korántsem semleges terep. A fiatalok, serdülők és gyermekek nevelése arra összpontosít, hogy tudjanak kritikusnak és főszereplőnek lenni, mert a jövő nevelésének alapja digitális lesz.
Járjunk tehát Don Boscóval, mindig a fiatalok mellett és együtt a korral!
ANS – Róma/Szaléziak.HU