Főoldal / Szalézi világ / Háborúk, egyenlőtlenségek és klímaválság: a gyermekkor ellenségei 2024-ben
Háborúk, egyenlőtlenségek és klímaválság: a gyermekkor ellenségei 2024-ben
2024-11-21 Tegnap | #Szalézi világ
Világszerte minden hatodik gyermek él rendkívüli szegénységben; több mint 160 millió gyermek dolgozik, hogy eltartsa családját, vagy egyszerűen csak életben maradjon; több mint 426 millióan élnek fegyveres konfliktusok által sújtott országokban; több mint 250 millióan nem járnak iskolába; egymilliárd gyermek tapasztal valamilyen erőszakot, 50 millió szenved alultápláltságtól, több mint 37 millióan lakhelyüket elhagyni kényszerültek, migránsok vagy menekültek; és naponta több mint 24 000 gyermek hal meg az alapellátás hiánya miatt.
Ezeket a számokat emelte ki a Misiones Salesianas , a spanyolországi madridi Szalézi Misszió Iroda a Nemzetközi Gyermeknapon, amelyet november 20-án tartanak annak emlékére, hogy az Egyesült Nemzetek Szervezete Közgyűlése 1959-ben elfogadta a gyermek jogairól szóló nyilatkozatot.
Világszerte a szalézi munkák és missziók példázzák a társadalom legfiatalabb tagjai körülményeinek javítása iránti rendíthetetlen elkötelezettségüket. Ez a küldetés az idők folyamán kitartott, amit a több ezer pedagógus elkötelezettsége tett lehetővé, akik nap mint nap védik a különböző hátterű gyermekek és fiatalok jogait.
2024-ben azonban a háborúk, az egyenlőtlenségek és az éghajlati válság hatásai jelentették a fiúk és lányok fejlődését fenyegető három fő veszélyt. "Jogaik védelme, védelmük, oktatásuk és növekedésük elősegítése a mi módszereink, hogy hatékony és konkrét megoldásokat kínáljunk a kiskorúak kiszolgáltatottságára" – mondja Luis Manuel Moral atya, a Misiones Salesianas igazgatója. „Iskolák, menhelyek, szakképző központok, ifjúsági központok, óvodák... ezek a mi eszközeink a gyermekek és serdülők jogainak védelmében. De szeretetre is szükségük van önbecsülésük és méltóságuk helyreállításához, hogy újra nevethessenek, játszhassanak, álmodhassanak... és alakíthassák jövőjüket.”
Ibrahim, egy togói fiú elhagyta az utcán töltött életét, és most szerelő szeretne lenni. Lim a Fülöp-szigeteki „Magone Centerben” talált egy második esélyt, miután kábítószer-kereskedelem miatt bebörtönözték. Oleh kénytelen volt elhagyni otthonát, és most menekültként él egy szaléziak által vezetett telepen az ukrajnai Lvivben. Ezek az egyének élő bizonyítékai a kiskorúak egészséges fejlődését fenyegető veszélyeknek és az oktatás átalakító erejének életükben. Példát mutatnak több millió fiú és lány számára Palesztinában, Szíriában, Libanonban és számtalan más helyen, ahol a fegyverek és a robbanások naponta veszélyeztetik jólétüket és életüket, és ahol rendszeresen megsértik jogaikat.
A szaléziak világszerte elkötelezettek a kiskorúak oktatása és védelme mellett. Csak az elmúlt évben a madridi Szalézi Missziós Iroda több mint 87 000 gyermeket és fiatalt támogatott világszerte 145 oktatási és védelmi projekten keresztül, különböző országokban, és a forrásbefektetés meghaladta a négymillió eurót.
ANS-Madrid/Szaléziak.HU