Főoldal / Szalézi világ / Két óriás vállán - a rendfőnök januári üzenete
Két óriás vállán - a rendfőnök januári üzenete
2022-01-05 Szerda | #Szalézi világ | KIEMELT | ARCHIVÁLT
A szalézi lelkiség erős és kiállja az idő próbáját, mert szorosan kötődik az Egyház két páratlan alakjához: Szalézi Szent Ferenchez és Bosco Szent Jánoshoz.
Boldog új évet kívánok minden kedves olvasónak. Boldog és áldott 2022-őt. Ennek az évnek a végén fogjuk ünnepelni nagy szentünk halálának négyszázadik évfordulóját, aki zseni volt, egyedülálló a maga korában: Szalézi Ferencet, azt a szentet, akinek mi, Don Bosco Szaléziak a nevét viseljük.
Egy napon Don Bosco azt mondta egy csapat fiúnak, akik vele nőttek fel: “Szaléziaknak fogjuk hívni magunkat.” Így kezdődött ez a csodálatos “kaland”, amelyből az a hatalmas fa származik, amelyet ma úgy hívunk: Don Bosco Szalézi Családja. Ennek gyökerét és táplálékát Szalézi Szent Ferenc lelkisége jelenti, amelyet egy másik óriás tanulmányozott és alkalmazott: Don Bosco.
Azért beszélek két óriásról, akiknek a vállán nyugszik a szalézi karizma, mert mind a ketten nagy ajándékot jelentenek az Egyház számára, és mert Don Bosco úgy tudta megvalósítani fiai nevelésében és evangelizálásában Szalézi Ferenc lelkiségét, mint senki más, valamint a Szalézi Családnak köszönhetően életben tudta tartani az Egyházban és a világban, mind a mai napig.
Két szent anya
Szalézi Ferenc és Bosco János között már születésüktől fogva sok hasonlóság van. Szalézi Ferenc szavojai ég alatt született, amelyet az Alpok legmagasabb csúcsainál fakadó patakokkal átszelt völgyek koronáznak. Hogy tudnánk nem gondolni arra, hogy Bosco János is szavojai volt. S bár nem kastélyban született, ő is egy mélyen hívő anyát kapott ajándékba ugyanúgy, mint Ferenc. Françoise de Boisy nagyon fiatal volt még, amikor elsőszülöttjét várta, és Annecyben, a Szent Lepel előtt tett egy ígéretet: a gyermeknek a szíve alatt örökké Jézushoz kell tartoznia. Egy nap Margit mama azt mondta Jánosnak: “Amikor a világra jöttél, a Boldogságos Szűznek ajánlottalak téged.” Ugyanazon Lepel előtt fog letérdelni Don Bosco is Torinóban. Keresztény anyák hoznak szenteket a világra. Kastélyban, mint Ferencet, vagy szegényes vidéki házikóban, mint Jánost.
Azt mesélik, hogy az első kerek mondat, amit Ferencnek sikerült kimondania, így szólt: “A Jóisten és édesanyám nagyon szeretnek engem.” Bosco János is bizonyára egyetértett volna ezzel.
A Jóisten Ferenc és János felett is őrködött. Mindkettőjüknek hatalmas szívet adott. Ferenc Párizsban és Padovában tanult, a leghíresebb egyetemeken. János gyertyafénynél tanult egy fogadó eldugott zugában. De a Szentlelket nem állítják meg apró emberi dolgok. Ennek a két embernek találkoznia kellett. A szavojai patak vize, miként Szalézi Ferenc lelkisége, meg fog érkezni Torinóba, majd az egész világba.
A Szalézi Szent Ferenc által javasolt keresztény élet, a lelkigondozás mikéntje és az ember Istennel való kapcsolatának humanista látásmódja 400 év elmúltával is élő és aktuális. És Don Bosco pontosan tudta, hogyan kell értelmezni és gyakorlattá tenni.
Az előttünk álló év alatt lesz számos olyan esemény, amelyen keresztül közelebb kerülhetünk Szalézi Szent Ferenc alakjához és vele együtt Don Boscóhoz.
Tizenkét hónapnyi kegyelem
Újévi jókívánságként arra kérlek titeket, ízleljük meg együtt azt a mélységesen emberi és lelki frissességet, amely folyóként áramlik a szalézi lelkiségben Szalézi Ferenctől, majd megérkezik Don Boscóhoz. Ez a folyó nagy erőt hordoz magában, amit felfedezhetünk ezekben a szalézi gondolatokban, amelyek Szent Ferenc szívéből jönnek, és amelyeket Don Bosco teljesen a magáénak érzett fiataljaival együtt. Tizenkettőt választottam ki, egyet az év minden hónapjára, hogy beírjátok a határidőnaplótokba:
- Isten, az Ő kegyelméből, soha nem cselekszik beleegyezésünk nélkül. Erélyesen cselekszik, de nem azért, hogy erőnek erejével kényszerítsen minket, hanem azért, hogy magához vonzza a szívünket. Nem azért, hogy megsértse, hanem azért, hogy szeresse szabadságunkat.
- Isten, ahogy Szalézi Ferenc szerette mondogatni, kedvességgel vonz magához minket: ez olykor egy hivatás vagy meghívás, olykor olyan, mint egy barát szava, mint egy sugalmazás vagy felhívás, és olykor, mint egy “megelőzés”, hiszen mindent előre tud. Isten nem kényszeríti ránk magát: kopogtat az ajtónkon és várja, hogy kinyissuk neki.
- Isten jelen van, és jelenvalóvá teszi önmagát minden ember számára életének azon pillanataiban, amelyeket Isten maga választ, valamint a világban, amit csak Isten ismer.
- Úgy Szalézi Ferenc, mint Don Bosco hétköznapjaikban is teljesen megélték és továbbadták Isten szeretetét, amelyet kapunk és visszaadunk. Szentjeink közelebb akarták hozni az Istennel való kapcsolatot az élethez, és az életet az Istennel való kapcsolathoz. Ahogy Ferenc pápa mondja: „Szívesen látom meg az életszentséget Isten népének türelmében: a szülőkben, akik nagy szeretettel nevelik gyermekeiket; olyan férfiakban és nőkben, akik fáradságos munkájuk eredményeként viszik haza a kenyeret; a betegekben, az idős apácákban, akik őrzik a mosolyt. Ebben a napról napra állandó előbbre jutásban látom a küzdő Egyház életszentségét. Ez nagyon gyakran a »kapunál megállók«, a mellettünk élők életszentsége és Isten jelenlétének tükröződései, vagy más szóval élve: »az életszentség középosztálya«.” (Gaudete et exultate)
- Isten nem azért szeret minket, mert jók vagyunk, hanem mert Ő jó. Nem lehet úgy megtenni Isten akaratát, hogy közben „érdemtelennek” érezzük magunkat, csak az isteni irgalmasságba és jóságba vetett bizalom által. Ez a szalézi optimizmus.
- Szalézi Ferenc Isten szeretetére szeretettel válaszol. „Bármint legyen is, Uram, engedd, hogy legalább ebben az életben szerethesselek, ha az örökkévalóságban nem szerethetlek.”
- Szalézi Ferenc lelkiségének tengelye az a meggyőződés, hogy Isten szeretete nem azon alapszik, hogy mi jól érezzük magunkat, hanem azon, hogy az Atyaisten akaratát teljesítjük, ez kell, hogy vezesse Don Bosco egész családját.
- Járjuk be az utat Isten vigaszától a vigasz Istenéig, az odaadó lelkesedéstől az igaz szeretetig. Tegyetek mindent szeretetből, semmit sem kényszerből, mert nem a mi érdemeink, hanem az isteni irgalmasság sarkall bennünket a szeretetre.
- Don Bosco akarata szerint: a Krisztus iránti szeretet vezessen el minket a fiatalok szeretetéhez. Ez életünk szalézi sajátossága, és állandó kihívást jelentő feladat a Szalézi Családnak ma és mindig. A szeretet jelenti imánk mértékét, mert szeretetünk Isten iránt a felebarátaink iránti szeretetben mutatkozik meg.
- Végezzük minden tevékenységünket Isten szeretetében és Isten szeretetéért, oly módon, hogy egész életünk folytonos imádsággá váljék. Ez az “élet imája”.
- Találj alkalmat arra, hogy visszahúzódj a szívedbe, távol a nyüzsgéstől és elfoglaltságoktól, hogy szívvel-lélekkel beszélgethess Istennel.
- Márián keresztül látjuk, hogy Isten mi mindent kész megtenni szeretete által, amikor olyan készséges szívet talál, mint a fiatal názáreti lányé, aki kiüresítette önmagát, és megkapta Isten teljességét. Isten rendelkezésére állt, és Ő nagy dolgokat vitt véghez általa.
Don Ágnel Fernández Artime rendfőnök
Szaléziak.HU