Főoldal / Szalézi világ / Kongói Demokratikus Köztársaság – A "Missioni Don Bosco" missziós utazása Kongóba
Kongói Demokratikus Köztársaság – A "Missioni Don Bosco" missziós utazása Kongóba
2022-08-09 Kedd | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Afrika • szalézi élet • misszió •
A torinói "Missioni Don Bosco" igazgatója, Daniel Antúnez szalézi atya alig néhány napja kezdte meg első missziós útját, hogy meglátogassa és dokumentálja Don Bosco fiainak a két Kongó fővárosában - Kinshasa, Kongói Demokratikus Köztársaság; Brazzaville, Kongói Köztársaság - végzett munkáját a szaléziak több ezer jótevője számára.
Utazása első válasz a vatikáni államtitkár, Pietro Parolin bíboros felhívására, aki tavaly júliusban Ferenc pápa nevében pasztorális látogatást tett a Kongói Demokratikus Köztársaságban. Homíliájának kulcsszavai, amelyet a kinshasai eucharisztikus ünnepség 100 000 résztvevőjének mondott, a „Béke, testvériség, öröm” voltak.
Az afrikai ország stabilitását a társadalom, a gazdaság és a környezet számos baja veszélyezteti. A szaléziak az egyik erős pont a jelenlegi helyzetből való kilábaláshoz, amelyben "a nyersanyagok utáni vágy, a pénz- és hatalomszomj bezárja a béke kapuit, és támadást jelent az emberek élethez és nyugalomhoz való joga ellen" fogalmazta meg a vatikáni államtitkár.
"Don Bosco fiainak előretolt missziói olyan területeken működnek, ahol gyermekeket zsákmányolnak ki a bányákban, ahol léteznek előítéletek a testi rendellenességekkel születettekkel szembeni és dívik a fiatal nők elleni erőszak" – magyarázta a Missioni Don Bosco vezetője. A kormányellenes fegyveres csoportok akcióinak kitett területek határán élnek: néhány nappal a 2021. február 22-i meggyilkolása előtt Luca Attanasio olasz nagykövet szaléziakat és szalézi munkatársakat ment köszönteni Gomában, a konfliktusok által sújtott Kivu régióban.
A mai Kongói régióra rávetíti árnyékát az új koltán (az elektronika nélkülözhetetlen nyersanyaga) lelőhelyek utáni morálisan könyörtelen kutatás, és föld mélyének mérhetetlen gazdagsága.
A szaléziak évek óta elkötelezettek e régió ifjúságának integrált fejlesztése mellett; Kongó-Kinshasában 110 éve, Kongó-Brazzaville-ben pedig 60 éve vannak jelen: mindkét országban iskolákkal, ifjúsági központokkal, plébániákkal, szakképzési központokkal, mezőgazdasági fejlesztési projektekkel, menedékházakkal az utcagyerekek, egyedülálló anyák és sebezhető fiatalok számára...
Antúnez atya utazása megerősíti a szalézi elkötelezettséget a megkezdett munkák növekedése és kiterjesztése, valamint az új kihívásokkal való szembenézés iránt. Pontosabban, a program két, a Don Bosco fiai számára emblematikus értékű missziót foglal magában: Mbuji May, ahol a szaléziak a boszorkánysággal vádolt gyermekek védelmén dolgoznak, akiket ezért elüldöznek falvaikból; és a Tshikapa, amelynek célja a lehetőségeinek felmérése egy általános iskola építésére egy olyan területen, amely a gyémántbányák kiaknázásáról hírhedt – amely tevékenység gyermekmunkával is jár –, és ahol az analfabéták aránya eléri a 47 százalékot.
ANS - Kinshasa