Meghallgatni a fiatalok vágyait, elvárásait, bizonytalanságait
2017-10-11 Szerda | #Aktuális | ARCHIVÁLT
lelkiség • fiatalok • elmélkedés •
Fiatalok szakértőinek hívnak minket. Nem tudom, hogy szakemberek vagyunk-e, de egy biztos: nekünk, szaléziaknak a DNS-ünkben vannak a fiatalok, attól a pillanattól kezdve, hogy Don Bosco megálmodott minket, egyáltalán gondolt ránk. Az identitásunk annyira kötődik hozzájuk, hogy el sem lehet képzelni egy szalézit fiatalok nélkül.
Már a kezdet kezdete, Don Bosco első fiai óta, együtt járunk a világ minden tájáról érkező fiatalokkal. Jelenleg 132 országban vagyunk jelen, és minden nap szaléziak ezrei osztják meg több millió fiatal örömeit és reményeit.
Mivel jelen vagyunk az egész világon, egyre jobban tudatában vagyunk annak, hogy fiataljaink mennyire különösen összetett pillanatban élnek: a mai fiatalok egyre nehezebben találják meg helyüket a társadalomban, mélyen érzékelik az identitás krízisét, fenyegetve érzik magukat, magányosak, úgy érzik, becsapták őket a jövőjüket érintő várakozásaikat illetően.
A bizonytalanság és a válság kihívások és kérdések elé állít bennünket, mert a létezésünk hasonlóan kapcsolódik az övékhez, mint az apa a gyermekeihez; nem lehetünk közömbösek aziránt, ami az életükkel történik. Ahogy Don Bosco olyan jól megfogalmazta: „Értetek tanulok, értetek dolgozom, értetek hajlandó vagyok az életemet adni.”
Úgy érezzük, az igényeik kihívást jelentenek számunkra, és azon tanakodunk, hogyan lehetne jobban szolgálni a fiatalokat, hogyan kísérjük el őket anélkül, hogy hátráltatnánk őket, anélkül, hogy lemaradnánk a fiatalos tempójuk mellett. Éppen ezért teljesen egyetértünk azzal, amit Ferenc pápa megfogalmazott az Egyház számára az ifjúság valóságának kezelésével kapcsolatban, így mi is mindig hiszünk benne, hogy a FIATALOK az „új tápláló nedv”, és hogy az ő álmaik a történelem motorjai.
Nevelőkként és lelkipásztorokként számunkra a fiatalok meghallgatása nagyon fontos és egyedi vonásokkal rendelkezik. A szalézi meghallgatás alapja és kiindulópontja a szeretet (amorevolezza - szeretereméltóság), az a szeretet, amely „előítéletek és megalkuvás nélkül hallgat meg, és helyet ad a spontán párbeszédnek”, szívtől szívig.
A meghallgatásnak tehát, ebben a szalézi értelmezésében van egy második aspektusa is, amely lényegében kapcsolódik az elsőhöz, és tükröződik minden egyes szalézi belső életében: itt az ideje, hogy Isten jelenlétén elmélkedjünk, amely fiataljaink vágyaiból indul ki, elvárásaiból és bizonytalanságukból, ami kérdéseket tesz fel és kihív bennünket. A fiatalokban mi az isteni szikrát látjuk. „A fiatalok a mi égő csipkebokrunk.” Isten rajtuk keresztül beszél velünk.
A filozófus, Humberto Maturana azt mondja: „A szeretet az, ami nevel, a feltétlen szeretetet, amely egyedülállóvá, élővé tesz. Egy olyan szeretet, amely tudja, hogy lépjen egy lépést hátra, hogy átadja a helyét a másiknak, hogy ő legyen a főszereplő.”
Mindig olyanok akarunk lenni, mint ahogy Szent Pál írta: „örömötökben szeretnénk közreműködni” (2Kor 1,24).
ANS-szerkesztői írás/Szaléziak.HU