Főoldal / Szalézi világ / Róma – Rendfőnöki útmutatás a 2020-2026-ig terjedő időszakra
Róma – Rendfőnöki útmutatás a 2020-2026-ig terjedő időszakra
2020-08-17 Hétfő | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
rendfőnök • Ángel Fernández Artime • Egyetemes Káptalan • 28EK •
A dokumentum elnevezése a megszokott „Káptalani dokumentumok” helyett „Káptalan utáni reflexiók”, mivel az Egyetemes Káptalan nem hagyta jóvá ezt a dokumentumot. A 28.EK ehelyett arra kérte a rendfőnököt és tanácsát, hogy a munkát, amit megkezdett, fejezzék be. A káptalan utáni gondolatok célja ugyanakkor: a Szalézi Társaság életének irányítása a hat éven át, a 28. Egyetemes Káptalantól a következő 2026-os káptalanig. Arról a hivatalos dokumentumról beszélünk, amely szerint a rendfőnök, Ángel Fernández Artime hivatalosan augusztus 16-án, vasárnap adott ki, Don Bosco születésének 205. évfordulóján.
Don Ángel, leírná nekünk ezt a dokumentumot, honnan származik, és mennyire fontos a rend számára?
Ez a szöveg végül meghatározta a 28. Egyetemes Káptalan munkájának irányát, amely, mint tudjuk, négy hétig tartott a tervezett hét hét helyett. Ezt mi Egyetemes Tanácsként együtt készítettük elő, valamint én magam, elmélkedéssel és imádsággal kísérve a legjobb belátásunk szerint.
A „Káptalan utáni reflexiók”-nak elnevezett gondolatok közé tartozik a „Hatéves akcióprogram” is. Ez a levél, vagy javaslat megfontolásokat kínál a 28. Egyetemes Káptalanról, magának a káptalannak a gyümölcseit, valamint a kongregáció által az elmúlt hat évben megtett út összefoglalását. Átfogó gondolatok ezek, amelyeket felajánlok a rendnek, és amely elsősorban a Szentatya, Ferenc pápa által a 28.EK-hoz címzett levél szellemét és tartalmának nagy részét veszi át; tartalmaz olyan elemeket is, amelyeket elengedhetetlennek tartottam; azokat, amelyek már megtalálhatók a káptalan közgyűlésének az első két nukleuszról végzett észrevételeiben; és végül az elmélkedések a harmadik nukleuszról, amelyet az Egyetemes Tanáccsal együtt fejlesztettünk ki.
Jogi szempontból az Egyetemes Káptalan által jóváhagyott dokumentumok minden bizonnyal egyedi és rendkívüli értékkel bírnak. Ez a szöveg azonban pontosan reagál a káptalan döntésére, és az Egyetemes Tanácsot bízza meg azzal, hogy biztosítsa az összes elemet a kongregáció irányításához a következő hat évben.
Itt van tehát az, amit kínálunk: néhány iránymutatási javaslat az oktatási, lelkipásztori és karizmatikus munkához, amelyet a 29. Egyetemes Káptalanig kell elvégezni.
A „Káptalan utáni reflexiók” részeként megtalálják a Szentatya teljes levelét is, amely minden bizonnyal megérinti minden szalézi szívét; a káptalan során, vagy az Egyetemes Tanácsban született konkrét gondolatok; időben meghozott döntések ahhoz, hogy azokat a káptalan korai lezárása előtt jóváhagyhassák; és a hagyományos függelékek különféle levelekkel és a címjegyzék.
Milyen iránymutatásokat tartalmaz a napirendet meghatározó levél?
Ebben a levélben nyolc javaslat szerepel, mindegyik fontos és nagy jelentőséggel bír. Ezek az egész kongregációnak címzett javaslat sarokkövei. Mindegyik tartománynak azonban képesnek kell lennie arra, hogy azonosítsa azokat, amelyekre a leginkább összpontosítania kell, sajátos helyzetének megfelelően, az egyes területeken elért eredményekre, vagy pont a legfontosabb kihívásokra vonatkoztatva ebben az összefüggésben.
Azok között, amelyeket semmiképpen nem lehet félretolni, szeretnék rámutatni a következőkre: aggodalom a karizmatikus identitásunk miatt (1); a szalézi lelkipásztor formációja ma (4) annak érdekében, hogy szalézi és prófétai válaszokat adjunk a helyzetre; érzelmi és hatékony jelenlét a fiatalok körében (3), különösen a legszegényebbek között (5); anélkül, hogy figyelmen kívül hagynánk az evangelizáció iránti elkötelezettséget és a hitre nevelést (2), amire manapság világszerte jobban szükség van, mint valaha.
Mi az üzenet, amelyet Ön és az Egyetemes Tanács közvetít, amikor augusztus 16-án bemutatja ezt a dokumentumot?
Nem véletlen, hogy éppen Don Bosco napján mutatjuk be: ez azt jelenti, hogy emlékezünk arra a fiatalra, akit Isten különleges szeretete övezett, és aki elfogadta a küldetését. Alapszabályaink emlékeztetnek bennünket arra, hogy a kongregáció nem emberi vállalkozásként, hanem a Szentlélek ihletésével jött létre. Tehát azáltal, hogy augusztus 16-án adjuk át ezt a dokumentumot, azt akarjuk, hogy a mai kongregáció életét és valóságát Isten állandó áldása alá helyezzük arra a projektre, amelyre az ifjúság Atyja és Mestere meghívott minket.
Mikor és hogyan lesz elterjesztve?
Augusztus 16-án a dokumentumot megjelentetjük azon a hat nyelven, amelyeket a legtöbben beszélnek a kongregációnkon belül. Ezek után minden egyes tartományban lefordítják a helyi nyelvekre.
Ráadásul, mivel vállaltam, hogy ezen a hatéves időtartamon keresztül a világ összes tartományának és tanácsának tartok lelkigyakorlatot - a lehető leghamarabb -, azt is elmondhatom, hogy ennek a javaslatnak számos elemét fogom felhasználni az elmélkedések során.
Ez lesz az egyik módja annak, hogy közelebb hozzuk a kongregáció számára ezt a jövőképet mintegy 900 olyan szalézi által, akik közvetlenül szerepet vállalnak az animálásban és irányításban.
ANS-Róma/Szaléziak.HU