Don Bosco, az Ifjúság Szentje és a reformáló apát, Rosmini találkozásának történetét Don Giovanni Battista Lemoyne szalézi atyától, Don Bosco egyik életrajzírójától tudjuk meg. A találkozásra 1846-ban került sor, ahogyan azt az „Életrajzi emlékek”-ben megörökítette.
A szent emberek élete gyakran keresztezi egymást. Így volt ez az 1800-as években két olyan ember esetében is, akik az egyházat képviselték Piemontban: Don Giovanni Bosco és Antonio Rosmini apát. Két elme, két szív, két teljesen - és nagyon - különböző élet. Egy összetett és egyben gazdag korszak egyházi vitáját elevenítették meg: nehéz évek ezek, amelyek Olaszország egyesítését megelőzik. Rosmini erős szellemi temperamentumát a politikai-kulturális viták, a Mastai Ferretti pápához, IX. Piuszhoz közel álló római diplomáciai képviselet, valamint a keresztény doktrína „őrült és kétségbeesett” (ahogy Leopardi írná) tanulmányozásában emésztette fel. Ezzel szemben Don Bosco, egy "utcai" pap, aki mindig kereste az anyagi eszközöket, hogy konkrét segítséget nyújtson a "veszélyben levő és közveszélyes" fiúknak.
A torinói szent pap, aki tizennyolc évvel fiatalabb volt a derék tudósnál, missziója során többször is megkereste őt, hogy anyagi segítséget kérjen munkájához. De mindezek előtt van egy egészen sajátos epizód: egy találkozás, amely, mondhatnánk, a "nevelés területén" történt. Nevelni, mindkettőjük számára alapvető ige: az egyik ilyen, a másik más módon, de mindkét alak a "formáció" eszményének szentelte magát. Az egyik, Don Bosco, a fiúk lelkét tartotta szem előtt, a másik, Rosmini, az olaszok elméjét. Mégis megtörtént, hogy ezek ketten egyszer együtt dolgoztak a "szegény és elhagyott" fiúk katekézise érdekében.
1846-ban járunk, a Szalézi Szent Ferenc Oratóriumában, Valdoccóban, Torinóban. Míg Don Bosco arra törekszik, hogy a fiúkat katekézisre tanítsa, "két igen neves külföldi pap látogatta meg" - így írja le a jelenetet a Giovanni Battista Lemoyne szalézi pap által összegyűjtött "Don Giovanni Bosco életrajzi emlékei"-ben (1904). Engedjük tehát, hogy magával ragadjon bennünket ez a lebilincselő beszámoló: "Torinóban találva magukat, eljöttek az Oratóriumba, hogy megismerjék Don Boscót. Úgy két óra felé járt az idő. A fiatalok éppen a szálláson voltak, és Don Bosco, látva, hogy több katekéta hiányzik, azon törte a fejét, hogy rögtönözzön és szervezze meg az órákat, amikor a két pap bizonytalanul odalépett hozzá, és beszélni akartak vele. – Az apát úr - mondta a kettő közül az egyik, és a társára mutatott - és én is szeretnénk meglátogatni az oratóriumát, és megfigyelni azt a módszert, amelyet uraságod ott alkalmaz. - Don Bosco túlságosan készségesen válaszolt: Megengedem nekik, hogy meglátogassák az Oratóriumot annak minden különlegességével együtt; de inkább a feladatok elvégzése után: most, amint látják, én itt vagyok elfoglalva, több száz fiatal között. De Isten az, aki ebben a pillanatban ideküldte önöket. Legyenek olyan kedvesek segíteni nekem a katekézisben, és utána nyugodtan beszélgethetünk. - Ön – tette hozzá az egyik felé fordulva, akit nagyobb tekintélyűnek látott: támogatná-e a katekizmus tanítását annak az osztálynak a kóruson, ahol az idősebbek vannak? - Szívesen! - válaszolta az a pap. – Az öné pedig - folytatta Don Bosco, a másodikhoz fordulva - a presbitériumban a legelvetemültebbek osztálya lesz! A második pap is a legnagyobb jószándékkal fogadta a meghívást.”
Hogy a fiúk mennyire odafigyeltek annak a papnak a magyarázatára rendkívül meglepte Don Boscót, aki olyan helyre ment, "ahol hallhatta a kóruson katekizálót, hallotta, amint példákkal és összehasonlításokkal beszél a hitről. - A hit, mondta, azok a dolgok körül forog, amelyeket nem látunk; azokról a dolgokról, amelyeket látunk, nem mondjuk: »Hiszem őket«; a dolgokat, amiket látunk, megítéljük: ehelyett azt hisszük, ami nincs érzékelhetően jelen számunkra.” A fiatal torinói pap megtalálta a tökéletes katekétát: egy olyan szónokot, aki képes volt - egyszerűen - beszélni Isten misztériumáról. Ennek a katekétának az volt a neve: Antonio Rosmini.
Antonio Tarallo
www.famigliacristiana.it/Szaléziak.HU