Szalézi Szent Ferenc, a humanizmus modellje Don Bosco számára
2024-01-24 Szerda | #Aktuális
A Szalézi Szent Ferenc Oratórium volt a nagy szalézi munka magja. Az oratóriumot alkotó gyermekek és fiatalok kis csoportjával Don Bosco megalapította az új szerzetesrendet, amelyet Szalézi Szent Ferenc oltalma és védnöksége alá helyezett azzal, hogy tagjainak a „szaléziak” nevet adta.
Szalézi Szent Ferenc, az újságírók védőszentje, akinek ünnepét január 24-én tartják, Don Bosco részéről mindig nagy odaadás és csodálat tárgya volt. A chieri szemináriumban töltött ideje alatt szerzett tudomást Szalézi Szent Ferencről, ahol alapvető műveit olvasta. Ami leginkább megragadta és hatott rá, az egyrészt apostoli és misszionáriusi példája, másrészt alázata és szelíd modora volt.
A Don Bosco által alapított első oratóriumot már Szalézi Szent Ferencnek szentelték, és az első templomot is, amelyet Don Bosco épített Valdoccóban. És a híres üzenet, amelyet az egész világon terjesztett „Da mihi animas, coetera tolle” (Lelkeket adj, a többit vedd el), amelyet a szobájában kihelyezett táblára is felírt, hogy mindig jól észben tartsa, egy bibliai idézet volt, amelyet Sales Szent Ferenc is sokszor ismételgetett.
A Don Bosco Szaléziak számára Szalézi Szent Ferenc a mindenkivel szemben tanúsított szelídség, kedvesség és alázat mintaképe. A Szalézi Család pedig újragondolta Szalézi Szent Ferenc alakját és szellemiségét a közelmúltban, 2022-ben, halálának négyszázadik évfordulója alkalmából a rendfőnök strennájával ünnepeltek, amelyet a genfi püspök idézete ihletett: „Tégy mindent szeretetből, semmit kényszerből”.
A szalézi név tehát az Egyház doktorára utal, nemcsak személyére, hanem Don Bosco által továbbadott szellemiségére és üzenetére is. Felszentelése napján ezt írta papi elhatározásai közé: „Szalézi Ferenc szeretete és szelídsége vezessen engem mindenben”.
Ez a szalézi érzék teljes hitelességében látható egy kis értekezésben, amelyet a megelőző módszerről írt, és amelynek megvalósítása feltételezi azt a kedvességet, alázatot és szelídséget, amelyből a szeretettel együtt, Don Bosco szalézi lelkisége fakad.
Pascual Chávez atya, emeritus rendfőnök arról biztosít bennünket, hogy „Szalézi Szent Ferenc a lelki élet bölcsességben gazdag tanítója volt és maradt, aki a lelkipásztori szeretetben mindenkiért mindent megtesz, és elkötelezett a hívek egységének helyreállítása mellett a béke kötelékében.”
A Szalézi Család számára Szalézi Szent Ferenc példakép, akinek mindenkivel szembeni szelídsége, kedvessége és alázata inspirál bennünket. A szalézi Alapszabály 17. cikkelye – szinte a szentet és egyházdoktort utánozva – kimondja, hogy a szalézi „Szalézi Szent Ferenc humanizmusának szellemében hisz az ember természetes és természetfeletti erőforrásaiban, bár nem ismeretlen előtte az emberi gyengeség. Elfogadja a világ értékeit, s elutasítja a saját kora miatti siránkozást: megtart mindent, ami jó, különösen, ha az ifjak kedvére való. Mivel az örömhírt hirdeti, mindig vidám. Kiárasztja ezt az örömet, és ért ahhoz, hogy keresztény életörömre és ünnepi érzésre neveljen: »Szolgáljunk az Úrnak szent örvendezésben!«”
misionessalesianas.org/Szaléziak.HU