Szent István öröksége
2021-08-19 Csütörtök | #Aktuális | ARCHIVÁLT
Örömmel készülnek a világ keresztényei a közelgő eucharisztikus kongresszusra, amelyen kiállítással is tisztelgünk államalapító királyunk öröksége előtt.
Az idei év legfontosabb eseménysorozata elé néz keresztény közösségünk: szeptember 5-től hazánkban köszönthetjük az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszust, mely kiemelt lehetőséget biztosít számunkra, hogy széles körben hirdethessük Krisztus valóságos jelenlétét a világban, közösen megerősíthessük hitünket, és az ökumené jegyében együtt ünnepeljük kereszténységünket.
Ahogy 83 évvel ezelőtt az 1938-ban megrendezett 34. kongresszus összekapcsolódott államiságunk ünneplésével és István király halálának 900. évfordulójával, úgy az idei évben is az államalapítás ünnepének közelségében, és ezáltal Szent Istvánra is emlékezve kerül sor a NEK rendezvényeire.
A kongresszus egyedülálló lehetőséget kínál saját keresztény/keresztyén közösségeink megerősítésére. Az istentiszteletek, a körmenetek, az Eucharisztiát ünneplő kongresszusi ülések, a katekézisek és a személyes tanúságtételek valóságukban tárják elénk a világban működő Szentlélek ajándékait. A nemzetközi egyházi élet kimagasló személyiségeinek jelenléte, különösen I. Bartholomaiosz konstantinápolyi pátriárka, majd a záró szentmisén Ferenc pápa személyes budapesti igehirdetése bizonyítják az egyház egységét és erejét. Mindennek különös jelentősége van számunkra, hiszen éppen Szent István köti újra össze a keleti és nyugati egyházat: immár 21 éve, hogy a keleti egyház is szentként tekint államalapító Árpád-házi királyunkra, és e mozzanat az 1054 óta tartó széthúzást komoly megbékélés irányába mozdította el.
Ez nekünk is újabb megerősítést adhat: ahogy Szent István intelmeiben mutatott rá, hogy „a hit tettek híján meghal”, úgy kell nekünk is közösen tanúságot tennünk ezen az ünnepi alkalmon. A Jézussal való személyes találkozás felvértez bennünket a közösségeink előtt álló komoly kihívásokkal szemben. Az eucharisztikus kongresszus ünneplése erőt ad a globalizálódó és szekularizált világ hívságaival való szembeszálláshoz. Ahogy 1938-ban, az utolsó európai békeévben is a rendezvények során egyértelműen állást foglaltak az életet fenyegető szélsőséges ideológiákkal szemben, úgy a mostani rendezvény is hív arra bennünket, hogy demonstráljuk kiállásunkat a teremtett világ rendje mellett, és szólaljunk fel a napjainkat beárnyékoló ideológiai fenyegetések, a relativizmus diktatúrája ellen. Szent István szavaival szólva: „Aki ugyanis megveti, amit megszabtak atyai elődei, az isteni törvényekre sem ügyel.”
Éppen ezt az üzenetet hivatott közvetíteni a NEK keretén belül megrendezett, Szent István öröksége című nagyszabású Kárpát-medencei kiállításunk is.
A Szent István által megalapozott keresztény hagyományaink továbbviteléhez szükségünk van a közös ima erejére, a folyamatos bűnbánatra, a keresztény közösségek összekapcsolására, egyházi vezetőink megbecsülésére és a tanúságtételek révén a hitben való további erősödésre. Mindezekre kiváló alkalmat ad az idei eucharisztikus kongresszus, melynek eseményein, ha sokan részt veszünk, úgy személyesen és közösségben is megtapasztalhatjuk azt, hogy minden forrásunk Krisztusból fakad.
Budapest, 2021. augusztus 20.
a Keresztény Értelmiségiek Szövetségének elnöksége
A Szent István öröksége című kiállításról
Az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus ideje alatt, az Ars Sacra Fesztivál keretében a Keresztény Értelmiségiek Szövetségének alapítványa, a KÁMME a Józsa Judit Művészeti Alapítvánnyal közösen Kárpát-medencei keresztény alkotók műveiből összművészeti tárlatot rendez a Szent István-bazilika altemplomában szeptember 2. és 12. között, melynek fővédnöke Áder János köztársasági elnök.
A Szent István öröksége c. kiállítás a mintegy kétszáz kortárs magyar művészeti alkotáson keresztül a nemzeti összetartozásunkat, az ezeréves keresztény kulturális értékeinket és örökségünket kívánja bemutatni. A kiállítást Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere nyitja meg szeptember 7-én, kedden 19 órakor.
A kiállításról és a megnyitó ünnepségről további információk a KÁMME Alapítvány honlapján olvashatók.