Főoldal / Szalézi világ / USA – Az utcagyerekek nemzetközi napja: szalézi segélyprogramok
USA – Az utcagyerekek nemzetközi napja: szalézi segélyprogramok
2023-04-12 Szerda | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
utcagyerek • projekt • segítség •
A Salesian Missions, a Don Bosco Szaléziak amerikai fejlesztési szervezete csatlakozik a világszerte működő humanitárius és nemzetközi szervezetekhez, hogy az utcagyerekek nemzetközi napján felhívják a figyelmet a hajléktalan gyermekek nyomorúságos helyzetére. Ez a nap lehetőséget ad a szervezetek és a világ országaiban élő több millió utcagyerek számára, hogy hallassák hangjukat, miközben biztosítják, hogy a jogaikról tudomást vegyenek.
Ezt a napot, amit az ENSZ azért hozott létre, hogy felhívja a figyelmet az utcára kényszerült fiatalokat érintő problémákra, minden évben április 12-én ünnepeljük. Az Utcagyerekek Konzorciuma 2011-ben megalapította az utcagyerekek nemzetközi napját, ez egy vezető nemzetközi hálózat, amely világszerte az utcagyerekek jogainak megvalósításáért küzd.
"A szalézi misszionáriusok világszerte biztonságot, menedéket és oktatást nyújtanak az utcagyerekeknek" - mondta Timothy Ploch atya, a Szalézi Missziók ideiglenes igazgatója. "A szalézi programok célja, hogy a gyermekek biztonságban élhessenek, miközben megkapják a szükséges érzelmi támogatást és az önálló élethez szükséges oktatást. Ez egy második esély ezeknek a gyerekeknek, hogy reményt kapjanak egy jobb életre"."
A 2023-ban az utcagyerekek nemzetközi napja tiszteletére a Salesian Missions büszkén osztja meg a világ minden táján működő programokat, amelyek reményt adnak az utcagyermekeknek egy jobb életre.
KOLUMBIA
A kolumbiai Medellínben található Don Bosco City volt diákjainak egy csoportja projektet dolgozott ki az utcagyerekek élelmezésének javítására. A cél az, hogy ezeknek a mélyszegénységben élő fiataloknak legalább hetente egyszer legalább egy tisztességes étkezést biztosítsanak. A projekt vezetőinek, Salomón Brandnak és Alex Sepúlvedának köszönhetően más voltnövendékek és barátok is csatlakoztak a kezdeményezés támogatásához. Az ő projektjük, amely mára 20 fősre nőtt, példaként szolgál más voltnövendékek számára, akik projekteket szeretnének indítani a szegénységben élők támogatására.
Brand és Sepúlveda egyike annak a több mint 83 000 fiatalnak, akiket Don Bosco City 1965-ös megnyitása óta megmentett. A szervezet Latin-Amerika egyik legrégebbi és legnagyobb, utcagyerekeknek szóló programja. A szalézi misszionáriusok többirányú megközelítést kínálnak, amelynek célja, hogy foglalkozzon azokkal az átfogó társadalmi kérdésekkel, amelyek hozzájárulnak a szegénységhez és a kizsákmányoláshoz, amellyel ezek a fiatalok szembesülnek, miközben olyan készségekre képzik őket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy megtörjék az erőszak és a szegénység körforgását.
A Don Bosco Cityben zajló hosszú rehabilitációs folyamat három dologra összpontosít, amit a fiataloknak meg kell tanulniuk: hogyan bízzanak, hogyan reménykedjenek a jövőben, és hogyan építsenek kapcsolatokat másokkal. Pszichológusok és tanárok dolgoznak együtt a fiatalokkal, és adnak nekik eszközöket egy jobb jövőhöz, beleértve az alapfokú oktatást és a fejlettebb készségfejlesztést, amely stabil munkahelyhez vezet.
GHÁNA
A ghánai Tema egyik városrészében található Savio Szent Domonkos Ifjúsági Központ olyan helyet biztosít az utcagyerekeknek, ahol menedéket találhatnak, kényelmesen élhetnek, és a közeli iskolákban hozzáférhetnek a hagyományos oktatáshoz. A 2003-ban alapított központban a fiatalok számos támogatást kapnak, hogy kilábaljanak az utcán töltött életből, és felkészüljenek egy szebb jövőre.
A központ napi szintű oktatást biztosít, ahol a fiatalok olvasni, írni, szövegértést és egyszerű matematikát tanulnak. Délutánonként meleg ebédet is kapnak. A COVID-19 világjárvány miatt a központ oratóriumát bezárták, hogy megakadályozzák a vírus terjedését. Végül újra megnyitották, és a tevékenység újraindult. Minden pénteken a különböző iskolákból érkező gyerekek együtt játszanak, és segítséget kapnak a házi feladatuk elkészítésében.
2022 végén a központ fiataljait a tantervi tevékenységek részeként kirándulásra vitték, hogy megnézzék Ghána gyönyörű helyeit. A 2022-es kirándulás a Chill River Resortba vezetett. Egy szalézi megjegyezte: "A kirándulás nagyon üdítő volt, és a gyerekek nagyon boldogok voltak".
INDIA
A Don Bosco Veedu új épületet nyit az utcagyerekek támogatására Thiruvananthapuramban (Kerala, India). A szalézi szervezet 1991 májusa óta oktatja és támogatja a hajléktalan és szegénységben élő gyermekeket. Jose Thomas Koyickal atya, a bangalore-i tartomány tartományfőnöke megáldotta és elhelyezte az új épület alapkövét.
A Don Bosco Veedu központ nyolc programmal támogatja a gyermekeket és nőket. A központ új épületében különböző irodák, a rövid távú készségek oktatására szolgáló helyiségek, egy erőforrás központ, bentlakási lehetőségek, egy képzési központ és a szaléziak lakóhelye lesz.
A Don Bosco Veedu működteti a Childline forródrótot is Keralában. A Childline forródrót a nap 24 órájában ingyenesen hívható, csapata az utcagyerekek szükségleteire reagál krízishelyzetekben. A szaléziak munkatársai a rendőrséggel, az egészségügyi ellátással, a fiatalkorúak igazságszolgáltatásával, a közlekedési és jogi hatóságokkal, valamint a médiával együtt dolgoznak a gyermekek jogainak tudatosítása és gyermekvédelmi szolgáltatások nyújtása érdekében. A szalézi munkatársak az év minden napján fáradhatatlanul dolgoznak a rászoruló gyermekek jogainak biztosításáért, valamint a különleges gondoskodásért és védelemért.
DÉL-SZUDÁN
A dél-szudáni Don Bosco Kuajok három évvel ezelőtt indult el egy mezőgazdasági használatra alig alkalmas földterületen. Ma ez egy virágzó szalézi közösség, amelynek általános iskolája 300 gyermeket oktat, és kilenc tanárt foglalkoztat. Van egy program is, amely függőségi kezelést és rehabilitációt kínál a Kuajok központjában lévő piacon kóborló utcagyerekeknek. Minden nap kinyit az oratórium, amely a Kuajok távoli részein élőkről gondoskodik, akik leggyakrabban belső menekültek.
Lothar Wagner testvér, aki jelenleg Libériában tartózkodik, kezdte el az utcagyerekek rehabilitációját ezen a területen. A németországi Don Bosco Bonn támogatásával 2019 óta 150 gyermek került vissza a családjához. Néhány gyermek megkezdte az iskolát. A program három év alatt kibővült egy szalézi házzal, ahol önkéntes szobák és egy orvosi rendelő is működik. A szaléziak képesek vészhelyzetben a városi kórházba szállítani az embereket.
ANS – New Rochelle/Szaléziak.HU