Főoldal / Szalézi világ / Utcagyerekek és fiatalok, a szaléziak munkájának címzettjei
Utcagyerekek és fiatalok, a szaléziak munkájának címzettjei
2020-11-24 Kedd | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
utcagyerek • szegénység • gyermekjog •
Kik az utcagyerekek? Ők a legszembetűnőbb megnyilvánulásai a peremre szorult, áldozattá vált és kirekesztett gyermekek jogai rendszeres megsértésének.
Az utcagyerekek a gyermekjogok rendszeres megsértésének legegyértelműbb megnyilvánulása. A hátrányos helyzetű kiskorúak többi kategóriájához hasonlóan az utcagyerekek is áldozatok, akiket megfosztanak alapvető jogaiktól, elsősorban a védelemhez való jogtól, az alapvető szociális és egészségügyi segítségnyújtáshoz való hozzáféréstől, az oktatástól és a családgondozástól. Ezek elhagyott gyermekek, a szegénység és a betegségek áldozatai, bántalmazott árvák, peremre szorultak és mindenféle segítségből és oktatásból kirekesztettek, az erőszakos családok elől menekülni kényszerülő fiatalok, akik az utcán keresik meg maguknak a kenyeret, az éjszakát a hulladéklerakókban töltik,mindenféle kizsákmányolás és erőszak közepette; a szemétben keresgélve keresnek ennivalót és továbbértékesítésre vagy újrahasznosításra szánt tárgyakat.
Az adatok
Az utcagyerekek száma az egész világon 100 és 150 millió között lehet. Valószínűleg folyamatosan növekedik a számuk a globális népesség növekedése és az urbanizáció miatt: ezt továbbra is nehéz megállapítani, mert ha az utcagyerekek fizikailag a leglátványosabbak közé tartoznak, tekintettel arra, hogy a az utcán töltött idejük paradox módon a leglátványtalanabbnak tűnik, mivel elkerülik a statisztikákat és az összeírásokat, és kizárják őket az állami programokból és politikákból. A jelenség globális dimenzióinak számszerűsítését célzó felmérések többsége tehát becslés, közelítő értékelés, amelyet az utcagyerek meghatározásával kapcsolatos nemzetközi konszenzus hiánya még bonyolultabbá tesz. Egy újabb és átfogóbb meghatározás alapján utcagyerekeknek tekintjük azoknak, akik számára az utca az életük legfontosabb hivatkozási pontja.
Az okok
Az utcagyerekek létezése túlnyomórészt városi jelenség, ami a fejlődő országok nagy metropolisaira jellemző, de az iparosodott világ külvárosaiban és városi központjaiban is egyre inkább releváns, főleg a migrációs folyamatok miatt.
A végső szegénység, a családok széthullása, az erőszak és a bántalmazás általában a közös nevező a kiskorúak kiutasításának minden helyzetében, akik végül az utcára kerülnek. A regionális események által súlyosbított tényezők: polgárháborúk és járványok, nem megfelelő szociálpolitika és mély jövedelemelosztási egyenlőtlenségek, ellenőrizetlen urbanizáció, társadalmi degradáció, gazdasági válságok és monetáris leértékelések, bizonytalan politikai helyzetek és az életkörülmények romlása. Gyakran a szülők küldik ki a gyerekeket az utcára dolgozni, hogy hozzájáruljanak a család jövedelméhez. Más esetekben az utca válik az egyedüli menedékhelyéül azoknak a gyermekeknek, akiket elutasítanak, elhagyják őket a családjuk, és akik elmenekülnek otthonról, jobb életlehetőségeket keresve, vagy az erőszak és a bántalmazás elől menekülve.
A szalézi misszionáriusok munkája
A Missioni Don Bosco mindig is támogatta a Don Bosco fiai által a világon végrehajtott projekteket olyan gyermekek javára, akik rendkívül veszélyeztetett helyzetben, az utcán vagy a város nyomornegyedében élnek. Dél-Amerikában, Ázsiában, Afrikában, de Európában is a szalézi misszionáriusok általános célja, hogy lehetőséget teremtsenek a jobb életre az utcán élő fiúknak és lányoknak. Don Bosco fiainak erőfeszítései az utcán élő kiskorúak legfőbb alapvető szükségleteire koncentrálódnak, munkájukat az írástudásra, a szakmai képzésre, a pszichológiai és lelki támogatásra, valamint gyakran a támogatási stratégiákra és a családi egység tudatosságára összpontosítják, hogy a szülők támogathassák gyermekeik növekedését és fejlődését, megvédve őket a kockázatoktól, melyeket az utca tartogat számukra.
news.missionidonbosco.org/Szaléziak.HU