Főoldal / Szalézi világ / Cagliero 11 - 2021. február
Cagliero 11 - 2021. február
2021-02-12 Péntek | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
misszió • misszionárius •
A Cagliero 11 a Szalézi Missziós Ügyek havi hírlevele a szalézi közösségek és a szalézi missziók barátai számára. Bevezetőjében P. Ivo Coelho SDB, a formációért felelős egyetemes tanácsos gondolatait találjuk.
Kedves Rendtársak és Barátaink!
A 2021-es évben ünnepeljük Paolo Albera atya halálának 100 éves évfordulóját. Ő volt Don Bosco második utódja. A Rendfőnök atya rendeletére ez az éve Albera - év lesz.
Albera, akit ,,kis Don Boscónak” is neveztek, ámulatba ejt minket egyszerűségével és mély lelkiségével. Nemcsak franciául, hanem angolul is beszélt és írt. Jólismert, hogy három éven át minden amerikai házban ellátogatott, amint az is, milyen atyai módon kísérte azt 1500 szalézit, akik közvetlenül részt vettek az első világháborúban.
Boldog Don Bosco ünnepet kívánok! Legyünk mind, akár Albera atya, „kis Don Boscók.”
P. Ivo Coelho SDB, formációért felelős egyetemes tanácsos
Az emberi méltóság szolgálatában
Napjainkban értéknek számít az emberi személyiség és az alapvető emberi jogok tisztelete. Számunkra ez nem politikai okokra vezethető vissza, hanem hitünk az alapja, amely azt hirdeti: az ember Isten képmására teremtetett, „Isten Fia ugyanis megtestesülésével valamiképpen minden emberrel egyesült” (Gaudium et Spes 22), még ha az ember ennek nincs is tudatában. Az egyház útja ez az ember, és erre az útra épül minden más út, melyen az egyháznak járnia kell. (Redemptor Hominis 14).
Ezért Krisztusba vetett hitünk fényében kötelezzük el magunkat minden egyes ember méltóságának és jogainak megvédésére. Annyira alapvetőek az emberi jogok, hogy tagadásuk veszélyezteti az egyén emberi méltóságát. Elkötelezettségünk nem abból áll, hogy közvetlenül gazdasági, műszaki vagy politikai szinten dolgoznánk, sem abból, hogy anyagilag járulnánk hozzá a fejlődéshez, sokkal inkább a lelkek formálásából és hogy képessé tesszük az embereket arra, hogy megvédjék jogaikat és emberi méltóságukat.
Don Bosco úgy szolgálta fiai méltóságát, hogy jó keresztényekké és becsületes állampolgárokká nevelte őket azáltal, hogy szakmát adott a kezükbe. Soha nem félt jogaikat úgy megvédeni, hogy olyan munkaszerződést követelt számukra a munkaadóiktól, amely tisztességes bért és megfelelő munkakörülményeket biztosított.
Tehát Don Bosco missziós lelkületét átélni ma konkrét elköteleződést jelent az emberi méltóság irányában, és azt, hogy megvédjük a fiatalok, szegények és rászorultak jogait, azok jogait, akik a társadalom perifériájára kerültek, mint a hajléktalanok, menekültek, idegenek, és különösen azokét, akik „láthatatlanok”, mivel még segítséget sem tudnak kérni.
P. Alfred Maravilla SDB, missziókért felelős egyetemes tanácsos
KÉRDÉSEK ELMÉLKEDÉSRE ÉS MEGOSZTÁSRA
- Miért szolgáljuk az emberi méltóságot?
- Hogyan szolgálhatjuk ezt és azoknak a jogait, akik gondoskodásunkra szorulnak?
MAGDA és IWIK: KÉT MISSZIONÁRIUS A SZÍNFALAK MÖGÖTT
Lányok, ti, akik egy missziós hivatal médiarészlegén dolgoztok, úgy érzitek, ti is misszionáriusok vagytok?
Magda: Élvezettel dolgozom itt, a szalézi missziós hivatal médiarészlegén. Úgy érzem, hogy a szalézi missziós családhoz tartozom, és a misszió „nem látható” részében tevékenykedem. Meg akarom ismertetni mindazt a jót az emberekkel, ami a missziókban zajlik.
Iwik: Bár én magam nem vagyok misszionárius, segítem őket, írok a jelen helyzetről, nagyszerű tevékenységeikről és arról, hogyan segítik az embereket.
Mi a ti különleges hozzájárulásotok a missziós munkához?
Magda: A média és kommunikáció bonyolultságának másfajta perspektívája. Megpróbálom hozzáférhetőbbé tenni az üzeneteket olyan grafikákkal, szövegekkel, amelyek érthetőbbek a fiatalok számára.
Iwik: Érzékenyen reagálunk azon emberek problémáira, ahol misszió van. Alkotó módon, modern nyelven beszélünk róluk, a legnépszerűbb csatornákat használjuk, mozgósítunk olyan tartalmakkal, amelyek eljutnak a fiatalokhoz.
Mi a legfontosabb és legértékesebb dolog, amit szalézi önkéntesként leszűrtetek a tapasztalatokból?
Magda: Az volt a legértékesebb, hogy megtanultam: itt és most éljek. Hálát érzek a múltbeli jó dolgokért és a megpróbáltatásokért is, és nem aggódom a jövő miatt. Istennek ajánlok mindent.
Iwik: Az itt megismert emberekkel való kapcsolatom. A másik pedig: láttam, milyen közel állnak a misszionáriusok az emberekhez és problémáikhoz, ismerik annak a területnek a valóságát, ahol dolgoznak, segítségük pedig közvetlen.
Magdalena Torbiczuk (Magda) Twardogórából, Wroclaw-ból. 2015. szeptembere óta a wroclawi missziós központban (SOM) a média- részlegen dolgozik tömegkommunikációs szakértőként. Volt önkéntes Ogyesszában, (Ukrajna), Jeruzsálemben (Izrael), Betlehemben (Palesztin fennhatósági terület).
Iwona Błędowska (Iwik) Żyrardówból, Varsóból. 2019. májusa óta dolgozik a SOM médiarészlegén és a missziós önkéntes formációban is. Önkénteskedett Ruandában a Mazzarello Mária Középiskolában.
FÓRUM
A menekültek ügye
A menekültek és lakóhelyüket elhagyni kényszerült személyek ügye ma nagyon is aktuális, számunkra pedig új missziós területet jelent.
Csak 2019-ben 79,5 millióan kényszerültek elhagyni szülőföldjüket, közülük 26 millió menekült távozott a szomszédos országokba, 45,7 millióan pedig lakóhelyüket kényszerültek elhagyni. 40% valamilyen kisebbséghez tartozik. Ez a jelenség követeli figyelmünket és arra ösztönöz minket, a szalézi család tagjait, hogy segítsük az öt kontinensen ezekért a szenvedő fiatalokért végzett munkát. Közöttük, velük lenni elsőrendűen fontos számunkra.
Marco Fulgaro, refugees@sdb.org
FEBRUÁRI SZALÉZI MISSZIÓS IMASZÁNDÉK
A Szentatya imaszándéka fényében: a nők elleni erőszak megszűnéséért
Együttérzésünk és szeretetünk azon nőknek Csehországban, akik abortuszra kényszerültek.
Ferenc pápa imaszándéka:
Imádkozzunk az erőszak áldozatául esett nőkért, hogy a társadalom vegye észre szenvedéseiket, törődjön velük és védjük meg őket.
Szaléziak.HU