A Torino város magisztrátusához írt, 1865. április 18-án kelt érdekes és korábban kiadatlan levél bepillantást nyújt az akkori Valdocco mindennapi életébe.
A Valdoccóban az 1860-as években, amikor szinte az összes, gyakran árva munkásfiúknak fenntartott műhelyt megnyitották, a befogadott fiatalok között voltak olyanok, akiket a közbiztonság küldött oda. Az Oratórium tehát nemcsak jó és élénk fiatalembereket, jószívű fiatal fickókat fogadott be, hanem nehéz, problémás fiatalembereket is, határozottan negatív tapasztalatokkal a hátuk mögött.
Talán azt szoktuk gondolni, hogy a dolgok Valdoccóban, Don Bosco jelenlétével mindig jól mentek, különösen az 1850-es években és az 1860-as évek elején, amikor a szalézi mű még nem terjedt el, és Don Bosco közvetlen és állandó kapcsolatban élt a fiúkkal. Később azonban a fiatalok, oktatók, iparos tanulók, fiatal egyetemisták, novíciusok, filozófia- és teológiahallgatók, esti iskolások és „külsős” munkások nagy és vegyes csoportjával nehézségek adódtak a Valdoccói közösség fegyelmi irányításában.
Meglehetősen súlyos incidens
Egy 1865. április 18-án kelt, Torino város magisztrátusához írt érdekes és kiadatlan levél bepillantást nyújt Valdocco akkori mindennapi életébe. Itt közöljük, majd megjegyzéseket fűzünk hozzá.
Torino város városi magisztrátusához
Miután látta Mazzarello papnak, a Szalézi Szent Ferenc Oratóriumának nevezett ház könyvkötői műhelye asszisztensének kézbesítendő idézést; az ifjú Federico Parodinak, Giovanni Castellinek és Giuseppe Guglielminek kézbesítendő idézést is látta, és alaposan átgondolta az idézés tartalmát, Bosco János, a létesítmény igazgatója abban a szándékában, hogy az ügyet a városi elöljáróság hatóságai részéről minél kevesebb zavart okozva rendezze, úgy véli, hogy a fiatal Carlo Boglietti ügyében minden érintett nevében közbeléphet, és kész arra, hogy bárkinek a legnagyobb elégtételt adja. A szóban forgó tény említése előtt célszerűnek tűnik megjegyezni, hogy a Btk. 650. §-a teljesen kívülállónak tűnik a szóban forgó ügy szempontjából, mert ha azt úgy értelmeznék, ahogyan azt a városi magisztrátusi bíróság kívánja, akkor bevezetné magát a családok belső rendszerébe, és a szülők és a gyámok többé nem tudnák megjavítani gyermekeiket, még a szemtelenség és az engedetlenség megelőzésére sem, [ami] a köz- és magánerkölcs súlyos kárára lenne.
Ezen túlmenően bizonyos fiatalok – akiket többségét a kormányhatóság küldött – visszatartása érdekében jogukban áll minden megfelelőnek ítélt eszközt bevetni, szélsőséges esetben pedig a közbiztonsági kar küldését kérni, ahogy ez többször is megtörtént.
Áttérve most Carlo Boglietti esetére, sajnálattal, de őszintén ki kell jelentenünk, hogy többször is hiába figyelmeztették őt, és nemcsak javíthatatlannak bizonyult, hanem társai előtt sértegette, fenyegette és szidalmazta asszisztensét, Mazzarello klerikust. Ez az asszisztens, aki nagyon szelíd természetű volt, ettől annyira megijedt, hogy onnantól kezdve állandóan beteg volt anélkül, hogy valaha is folytathatta volna szolgálatát, és továbbra is betegeskedik.
Az esemény után Boglietti anélkül menekült el a házból, hogy szólt volna a feletteseinek, és csak nővérén keresztül tudatta szökését, amikor megtudta, hogy fel akarja adni magát a rendőrségnek. Ezt nem becsületének megőrzése érdekében tette.
Addig is kérik, hogy az asszisztenset ért, becsületében és személyében elszenvedett károk helyreállítását, legalább addig, amíg ismét nem folytathatja rendes foglalkozását, és:
– ezen per költségei őt terheljék.
– hogy sem Carlo Boglietti, sem rokona vagy tanácsosa, Caneparo Stefano ne jöjjön a fent említett intézménybe, hogy megújítsa a már más alkalmakkor okozott engedetlenséget és botrányt.
[Sac. Gio Bosco].
Mit is mondhatnánk? Először is, hogy a levél azt dokumentálja, hogy a hatvanas években, amikor a dolgozó fiúk, gyakran árvák számára szinte minden műhelyt megnyitottak, a Valdoccóban befogadott fiatalok között volt néhány, akiket a közbiztonság küldött. Az Oratórium tehát nem csak olyan fiúkat fogadott be, mint Savio Domonkos, Besucco Ferenc vagy akár Magone Mihály, vagyis jó, eleven és jószívű fiatalokat, hanem nehéz, problémás fiatalokat is, akik mögött határozottan negatív tapasztalatok állnak.
Valdocco nagyon fiatal szalézi pedagógusaira bízták az átnevelésük fáradságos feladatát, és felhatalmazták őket arra is, hogy „minden megfelelőnek ítélt eszközt” igénybe vegyenek. Milyen eszközöket? Természetesen Don Bosco megelőző módszerét, amelynek érvényességét a Valdoccóban eltöltött két évtizedes tapasztalat bizonyította. De amikor a tények próbára tették, „szélsőséges esetekben”, a legjavíthatatlanabb fiatalok számára ugyanahhoz a közhatalomhoz kellett folyamodniuk, amelyik oda juttatta őket.
A szóban forgó ügy
Don Bosco, aki bírósági idézést kapott egyik fiatal papja és néhány oratóriumi fiú miatt, úgy érezte, hogy kötelessége közvetlenül beavatkozni az alkotmányos hatóságnál, hogy megvédje fiatal tanárát, megvédje az Oratórium pozitív képét és megvédje saját nevelői tekintélyét. Rendkívül világosan rámutatott a bírónak a büntető törvénykönyv egy cikkének merev és szerinte indokolatlan alkalmazásának lehetséges negatív következményeire, saját magára, a családokra és általában a társadalomra nézve.
Kiváló ügyvédként Don Bosco védekezése jogi és nevelői szónoklattá változott, így az vádaskodássá, a vádló pedig vádlottá változott, egészen odáig, hogy azonnal kártérítést kért a fiatal asszisztens Mazzarellónak okozott fizikai és erkölcsi károkért, aki megbetegedett és kénytelen volt pihenni.
A vita kimenetele
Nem ismert; valószínűleg holtponton végződött. De az egész ügy egy sor hozzáállást és magatartási formát tár elénk, amelyek nemcsak kevéssé ismertek Don Boscóról, de bizonyos szempontból mindig is aktuálisak. Tudjuk, hogy a megelőző módszer néha még Don Bosco éber szeme előtt is képes volt néha kudarcot vallani. Az első védendő érdek mindig az egyes fiatalok érdeke volt, nyilvánvalóan azzal a feltétellel, hogy ez nem ütközik más iskolatársak magasabb rendű érdekeivel. Emellett a szalézi mű pozitív képét is meg kellett védeni a megfelelő bírósági fórumokon. Ebben az esetben azonban okosan kellett számolni a lehetséges következményekkel, hogy ne érjenek kellemetlen meglepetések.
Francesco Motto/donbosco.press/Szaléziak.HU