Főoldal / Szalézi világ / Olyan nagy szív, mint a tenger homokja - a rendfőnöki vikárius decemberi üzenete
Olyan nagy szív, mint a tenger homokja - a rendfőnöki vikárius decemberi üzenete
2024-12-15 Vasárnap | #Szalézi világ | KIEMELT
üzenet •
Új idő adatott meg nekünk: Isten Szívétől az emberiség szívéig, Don Bosco hatalmas szívének tükrében.
Kedves barátaim, kedves olvasók! Ebben a decemberiüzenetben először is a legjobbakat kívánom a közelgő új esztendőhöz. Új idő áll előttünk, amely azért adatott meg nekünk, hogy aktívan és „az élet újszerűségével” éljük meg. Magaménak érzem azt az ajándékot, amelyet a Szentatya az elmúlt napokban adott nekünk: a Dilexit Nos enciklikát Jézus Krisztus Szívének emberi és isteni szeretetéről.
Van egy ének, amit gyakran énekelünk mi, szaléziak: „Isten olyan nagy szívet adott neked, / mint a tenger homokja. / Isten neked adta a lelkét: / felszabadította a szeretetedet.”
XI. Piusz pápa, aki jól ismerte őt, azt mondta, hogy Don Boscónak volt egy „gyönyörű sajátossága”: „a lelkek nagy szerelmese” volt, és „a mi Urunk, Jézus Krisztus gondolatán, szívén, vérén keresztül tekintett rájuk”. Végül is Kongregációnk címerében egy égő szív van.
Ferenc pápa így ír a bevezetőben: „A szív szimbólumát gyakran használják Jézus szeretetének kifejezésére. Egyesek azon tűnődnek, hogy vajon van-e még ennek ma is érvényes jelentése. De amikor kísértésbe esünk, hogy csak a felszínen navigáljunk, hogy rohanva éljünk anélkül, hogy végül is tudnánk, miért, hogy telhetetlen fogyasztóvá és egy olyan piac fogaskerekeinek rabszolgáivá váljunk, amely nem törődik létünk értelmével, akkor vissza kell szereznünk a szív fontosságát.” (Dilexit Nos 2)
Milyen erőteljes pápánk útmutatása, amelyben új életmódot mutat nekünk, az új időben, ami következik, a jövő évben.
Később Ferenc pápa azt írja: „Minden emberi lény legbelsőbb középpontja nem a lélek magja, hanem az egész emberé a maga egyedi identitásában, amely lélekből és testből áll. Minden a szívben egyesül, amely a szeretet székhelye lehet, annak minden lelki, mentális, sőt fizikai összetevőjével együtt. Végső soron, ha a szeretet uralkodik benne, az ember teljes és fényes módon jut el identitásához, mert minden ember mindenekelőtt a szeretetre lett teremtve, legmélyebb rostjaiban arra teremtetett, hogy szeressen és szeretve legyen.” (Dilexit Nos 21)
Majd hozzáteszi: „Az élő és jelenlévő Jézus Szíve előtt a Lélek által megvilágosított elménk megérti Jézus szavait. Így akaratunk mozgásba lendül, hogy gyakoroljuk őket. De ez megmaradhatna az öncélú moralizmus egyik formájának. Hallani és ízlelni az Urat, és tisztelni Őt a szív dolga. Csak a szív képes arra, hogy a többi képességünket és szenvedélyünket, és az egész személyünket az Úr iránti tiszteletteljes és szeretetteljes engedelmességbe állítsa. (Dilexit Nos 27)
Nem folytatom tovább, de remélem, hogy felkeltettem érdeklődéseteket ez iránt a nagyszerű enciklika iránt és elolvassátok majd, mert nemcsak nagyszerű ajándék lehet ahhoz, hogy új módon éljük meg a nekünk adott időt - és ez már elegendő lenne - hanem mélységesen „szalézi” útmutatás is egyben.
Don Bosco mennyit írt és dolgozott éppen a Jézus Szentséges Szíve iránti áhítat terjesztésén, amely az az isteni szeretet, amely emberi valóságunkat kíséri.
Az Életrajzi Emlékek VIII. kötetében (243-244) a következőket találjuk Don Boscóra vonatkoztatva: „A Szent Szív iránti áhítat, amely lelkében lángolt, minden művét átjárta, hatékonnyá tette beszédeit, prédikációit és szolgálatát, úgyhogy mindannyiunkat elvarázsolt és meggyőzött (don Bonetti tanúságtétele). Úgy tűnt, hogy a Szent Szív természetfeletti segítséggel is közreműködött fáradságos küldetésének teljesítésében.”
Ez a tanúvallomás Don Bosco Szent Szív iránti odaadásáról mennyire egybecseng a Don Bosco által a római pápa kérésére épített azonos nevű bazilikával.
Az épület mindannyiunkat emlékeztet Don Bosco hatalmas Szent Szív iránti odaadására. Ahogy a Szűzanya, úgy a Szent Szív iránt is Don Bosco áhítata az általa épített templomokban nyilvánul meg. Mert a Szent Szív iránti áhítat az Eucharisztia, az eucharisztikus imádat.
Don Bosco szíve az Eucharisztia állandó szeretetében csodálatos személyes hajtóerővé lehet számunkra az új esztendőben. Az ének is így folytatódik: „Te formáltad az embereket / egészséges és erős szívvel: / kiküldted őket a világba, hogy hirdessék / az öröm evangéliumát.”
Szeretném ezt a rövid új évi üzenetet azzal a képpel zárni, amelyet Ferenc pápa idéz az enciklika első oldalain, utalva nagymamája tanítására a farsangi édességek nevének jelentéséről: „Farsangkor, amikor gyerekek voltunk, a nagymamánk fánkot sütött nekünk, és nagyon vékony tésztát készített. Aztán beledobta az olajba, és az a tészta csak duzzadt és duzzadt... De amikor elkezdtük enni, belül üres volt. Ezt az édességet dialektusban úgy hívták, hogy „hazugság”. A nagymama magyarázta meg, hogy miért: »Ezek a fánkok hazudnak, ugyan nagynak tűnnek, de belül nincs semmi igazi, semmi lényeges.«” (DN 7)
Legyen az új év mindannyiunk számára teli és tartalmas, amely abban valósul meg, hogy befogadjuk a közénk érkező Istent.
Az Ő eljövetele hozzon békét és igazságot, és amit kívülről látsz, az feleljen meg annak, ami belül van!
A legjobbakat kívánom mindenkinek!
Don Stefano Margtoglio SDB, rendfőnöki vikárius
infoans.org/Szaléziak.HU